Ekmekçioğulları İşçilerinin Açlık Grevi 9. Gününde

ekmekciogullari
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ÇORUM – Çorum Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) Ekmekçioğulları metal fabrikasında çalışırken DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal İş) üye oldukları için işten çıkarılan işçiler, CHP Çorum il örgütündeki açlık grevinin 9. gününe girdiler.

Fabrikanın sahibi olan Rüstem Ekmekçi’nin CHP’ye yakın bir sermayedar olması ve aktif bir CHP üyesi olması nedeniyle CHP il örgütüne gelen işçiler, sekiz gündür buradaki açlık grevi eylemlerini sürdürüyorlar. İşçiler, Çorum’un dışında, İstanbul’un Şişhane semtinde Ekmekçi ailesine ait olan otopark önünde de eylemlerine devam ediyorlar.

90 İŞÇİ İŞTEN ATILDI

Çorum OSB’de kurulu olan Ekmekçioğulları metal fabrikasında çalışan 90 işçi, Birleşik Metal İş’e üye oldukları için 7 Aralık’ta “ahlaka ve genel iyi niyet kurallarına aykırı” davrandıkları (Kod 29) öne sürülerek işten çıkarılmışlardı. Bu gelişme üzerine işçiler, fabrika önünde eyleme geçmiş, sendika yetkilileri de fabrikanın sahibi Rüstem Ekmekçi’nin dışında Çorum belediye başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum valisi Mustafa Çiftçi, CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, siyasi parti temsilcileri ve Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileriyle görüşmüş, ancak bir sonuç alamamışlardı. İşçiler, seslerini duyurabilmek için 22 Şubat’ta CHP Çorum il örgütüne gelerek açlık grevine başladılar.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!