Dün Enflasyonu Faizlere Bağlayan Hükümet Bugün Diyor ki: Enflasyon İyileşene Kadar Faize Devam!

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini ortalama 250 baz puanlık beklentiye karşılık 750 baz puan artışla yüzde 25'e yükseltti.

featured

İSTANBUL – AKP Şefi/Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendini ‘ekonomist’ olarak tanımlayıp pratik karşılığı olmayan politikalar ortaya atmıştı. Bu politikalardan biri de para faiz politikası idi.

Erdoğan, ”ABD’de, Avrupa’da faiz artabilir, Türkiye’de faiz düşecek. Faizle birlikte enflasyonda düşecek” demişti. Ancak öyle olmadı, enflasyon yükselişinde rekorlar kırılırken, döviz tarihin zirvesine ulaştı. Ülke içinde ve dışındaki politikaları, yandaş sermayenin çıkarlarının ilk planda tutulması zaten dünya genelinde buhran üstüne buhran geçiren kapitalizmin ekonomik işleyişini iyice bozdu.

‘Ekonomist’ Erdoğan’ın politikaları, damat Albarak’ın hünerleri, AKP evradının türlü çeşitli kayırmacı, ihaleci işleri, bunlarınüzerine 20 yılı aşkın süredir hükümet olmalarına rağmen depreme karşı özellikle birinci dereceden risk altındaki bölgelerde tedbir adına birşey yapmadıkları gibi imar affı ile kentleri mezarlıklara çevirmeleri de gelince çığrından çıkan ekonomiyi yoluna sokmak için önceki dönem görevden uzaklaştırdıkları Mehmet Şimşek’e sarıldılar. Şimşek yeniden bakanlığa getirdildi. Merkez Bankası’na yurtdışından ithal bir başkan da bulundu. Elbette sorunlar bu şekilde çözülemezdi ve çözülemedi. Döviz, enflasyon, hayat pahalılığı aldı başını gidiyor.

Bugün ise Merkez Bankası devreye girerek ‘piyasalara müdehalede bulundu’.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. Kurul, politika faizinde 750 baz puanlık (2,5 puan) artışa gitti. Böylelikle, seçim öncesi yüzde 8,5 olan faiz, Mehmet Şimşek’in üç aylık bakanlığı döneminde yüzde 25’e çekilmiş oldu.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, politika faizinin 250 baz puan artırılarak yüzde 20’ye çıkarılacağı tahmininde bulunmuştu.

Hafize Gaye Erkan (Başkan), Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Yaşar Fatih Karahan ve Hatice Karahan’dan oluşan Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı sonrası açıklaması şöyle:

‘ENFLASYONDA İYİLEŞMEYE KADAR YÜKSEK FAİZE DEVAM’

”Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almaya devam edecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!