Devlet ‘Kayıp Çocuk Yok’ Diyor: Depremzede Aileler Çocuklarını İstiyor

Maraş depremleri sonrası kaybolan çocuklarla ilgili iktidar cephesinden gelen tek bilgilendirme "Kayıp yok" açıklaması olsa da, henüz çocuklarına ne olduğunu bilmeyen aileler perişan.

featured

MARAŞ – 6 Şubat 2023’te Maraş merkezli meydana gelen depremlerde kaybolan yurttaşlara ilişkin resmi veriler paylaşılmıyor. Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği’ne göre (DEMAK) 38 çocuktan haber alınamıyor.

Konuyla ilgili tek açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’tan gelmiş, Göktaş “kayıp çocuk yok” demişti:

“Odağında çocukların olduğu bu dezenformasyon çabasına tekrar girişilmesini, çocuklarımızın bu kirli siyasete alet edilmesini en güçlü şekilde kınıyorum. 1912 çocuğumuzdan bir tanesinin bile kayıp olması durumunun söz konusu olmadığını tekraren ilan ediyorum.”

Ancak bu açıklamanın ardından aileler birer birer kayıp çocuklarını bakana hatırlatmıştı.

13 yaşındaki kızı depremden bu yana kayıp

Onlardan birini bugün iktidara yakın Sabah gazetesi sayfalarına taşıdı. İHA’nın haberine göre Gaziantep’in İslahiye ilçesinde depreme yakalanan Fatih Karaca depremde Adana’daki eşini, 3 çocuğunu, annesi ve kayınvalidesini kaybetti. Gaziantep’te işte olduğu için enkaz altında kalmaktan kurtulan Fatih Karaca, “Bu acı anlatılmaz. Dünya kadar malım olsa ne ki bayramda sarılacak bir evladım kalmadı” dedi.

13 yaşındaki kızı İrem Karaca’nın da depremden bu yana kayıp olduğunu söyleyen Karaca, “Bu acı anlatılmıyor. Bu acının tarifi yok. Baba diyerek yanıma gelen kimse kalmadı. 6 günün sonundaki bazı paylaşımlardan sonra gönüllüler geldi ve cenazelerimizi çıkarttık. Annem ve kayınvalidem misafirliğe gelmişti. Onlar da hayatını kaybetti. Kızım gelir diye bekliyorum ama yok. Enkazı üç sefer aradık ama yok çıkmadı” ifadelerini kullandı.

Polis ‘görüştüm’ demiş

Kızından gelecek umutlu bir haberi beklediğini anlatan Karaca, “DNA testim hiç uyuşmadı. Bizi bir polis aradı ve ‘8-9 Şubat’ta görüştüm’ dedi. Sadece bu var elimizde. Gelecek diyerek dua ediyoruz. Yakınlarımla, sevdiklerimle dua ediyorum” diye konuştu.

Emniyet resmi yazıyla kabul etmişti

Bakanlık reddetse de Hatay İl Emniyet Müdürlüğü kayıp çocuklarla ilgili “Deprem Sebebi İle Kayıp Olan Çocuklar Hakkında” başlığıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir yazı göndermişti.

Emniyetin talebiyle 6 Şubat depremlerinde kaybolan çocuklarla ilgili Hatay’daki okullarda araştırma yapılması istenmiş. Gönderilen yazıda, 26 çocuğun kayıp olduğu aktarılmıştı.

Kayıp çocuklar tarikatların elinde mi?

Kayıp çocuklarla ilgili çok sayıda iddia ortaya atılmış, bu iddiaları da kapsayan bir araştırma önerisi Meclis’e sunulmuştu. Ancak depremde kaybolanların tespiti ve çocuk kaçırma iddialarının araştırılmasına yönelik önerge kabul edilmedi. Öneri AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Bir iddia da tarikatların depremde kaybolan bu çocukları alıkoyduğuydu. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği kayıp çocuklarla ilgili ihbarlar geldiğini duyurmuştu. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği üyeleri, deprem bölgesinden kaçırıldığı iddia edilen refakatsiz çocuklar için suç duyurusunda bulunmuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının konuya müdahil olması yönünde çağrı yapan dernek üyeleri “Tarikat ve cemaatler çocuklarımız için deprem kadar büyük bir afettir. Küçüklerimizin yaşadığı trajedinin tarikatlar tarafından istismarına, küçüklerimizin istismarına izin vermeyiz” açıklamasını yapmıştı.

Dernek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının göreve çağırarak şu soruları yöneltti:

  • Depremzede olan refakatsiz 60 çocuğumuz nerededir?
  • Refakatsiz çocuklarımız, tarikat olduğu tespit edilen villalara neden yerleştirilmektedir?
  • Bakanlık, refakatsiz depremzede çocuklarımızın kaçırılmasına göz mü yummaktadır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!