Demiryolu İşçilerinden TCDD’yi Özelleştirme Projesine Karşı Eylem

BTS Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, siyasi yandaşlara rant sağlanmak amacıyla TCDD’nin mevcut yapısının ‘yeniden yapılandırma’ adı altında değiştirilmek istendiği söyledi.

featured

ADANA – KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Adana Şubesi, Adana Garı önünde Cumhurbaşkanlığı’nın 2021 yılı programında yer alan “Demiryolu KİT’leri Dönüşüm Projesi”ne dair açıklama yaptı. Konfederasyona bağlı diğer sendika temsilcilerinin de destek verdiği açıklamada konuşan BTS Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, sözkonusu proje ile demiryollarının bir kez daha ‘yeniden yapılandırma’ adı altında tasfiyesi ve özelleştirmesinin gündeme getirildiğini dile getirdi.

1 Mayıs 2013 tarihinde 6461 sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleşmesi Yasası çıkarıldığını anımsatan Özkan, çıkarılan bu yasayla kurumun TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık A.Ş. adıyla iki bölündüğünü, yine Demiryolları Özel Tren İşletmeciliği açılarak bilgi, birikim ve tecrübesi olmayan liyakatsiz kadrolarla doldurulduğunu ifade etti.

‘AMAÇ HOLDİNGLEŞTİRİLMİŞ BİR YAPI KURMAK’ 

Özkan, bu zamana kadar yapılan uygulamaların yol açtığı kötü sonuçlardan ders almayan siyasi iktidarın şimdi de TCDD’nin mevcut yapısını tasfiye ederek, holdingleştirilmiş bir yapı kurmayı hedeflediğini söyledi.

YANDAŞLARA RANT SAĞLAYACAK! 

Özkan, “Birçok şirketten oluşacak bu yapı ile birlikte demiryolları kamu kurumu olma niteliğinden çıkartılacak, Kamu İhale Kanunu’ndan, Sayıştay denetiminden ve Harcırah Kanunu’ndan muaf tutularak, kuralsız ve denetimsiz bir oluşum haline dönüştürülecektir. Mevcut haliyle demiryolları altyapı işletmeciliği, bakım-onarım işleri ve diğer pek çok işin sorumlusu ve kamu kaynağını kullanan bir kurum olan TCDD, yapılacak yeni düzenleme ile bu işlerin kurulacak yeni şirketler üzerinden, siyasi yandaşların rant sağlayacağı bir mekanizmaya dönüştürülecektir” diye konuştu.

‘SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

Yeniden yapılandırma adı altında hayat geçirilen bu yanlış politikalardan vazgeçilmesini isteyen Özkan,  “Demiryolu ulaşımının kamusal, ulaşılabilir, nitelikli ve ekonomik bir şekilde yapılması için gerekli adımların atılmasını, demiryollarının; siyasi müdahalelerden uzak tutularak, kurumun içinden yetişmiş, demiryolu kültürü, bilgi ve birikimine sahip kişilerle yönetilmesini, ulaştırma politikaları ve özelde demiryolu politikasının bilimsel bir yaklaşımla ele alınmasını, bilim insanları, ilgili sendikaların ve odaların katılımıyla belirlenmesini istiyoruz. Şimdi buradan hep birlikte el ele verdiğimizde kazanabileceğimiz bir mücadele sürecini başlattığımızı duyurmak istiyoruz. BTS olarak, demiryollarına ve demiryolu emekçilerine yönelik bu saldırıya sessiz kalmayacağımızı, bir yandan demiryollarının gelişmesi ve büyümesi için çalışırken, diğer yandan da personelin hak ve hukukunu koruyarak iş ve iş yeri güvencesi olan, insanca yaşam koşullarında bir çalışma ortamının sağlanması için bugüne kadar verdiğimiz mücadeleyi bugün ve yarın da sürdürmeye devam edeceğiz” diyerek,  Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası olarak bütün demiryolcuları ve tüm halkı birlikte mücadele etmeye çağırdı. (MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!