00:25

Dayanışma Merkezinin Dağıtılmasına Tepki Gösteren Halkevleri Üyelerine Gözaltı

Hatay Defne’de Valiliğin dayanışma noktalarının acil tahliyesini istemesi üzerine Halkevleri Genel Merkezi önünde yapılmak istenen açıklamaya müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

ANKARA – Hatay’ın Defne ilçesinde depremin ilk gününden bu yana kurulan dayanışma noktası Hatay Valiliği tarafından boşaltılmak istendi. Halkevleri, Türkiye İşçi Partisi ve Türk Tabipleri Birliği gibi çok sayıda kuruluşun gönüllü olarak barınma, gıda, sağlık hizmeti sunduğu yardım alanına giden Vali Yardımcısı Harun Kaya ve AFAD ekipleri, ‘Sevgi Parkı’ndaki çadırların kaldırılmasını istedi.

Halkevleri, Ankara Konur Sokak’ta ‘Sevgi Parkı’nda yaşananlara ilişkin “Halkın temel ihtiyaçları için önlemleri alın, dayanışmayı engellemeyin” diyerek açıklama yapmak istedi.

Engellemeyi tanımayan devrimciler adına konuşan Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, “Biz devrimcileriz. Biz 23 gündür orada dayanışmayı örenleriz. İşe yaramak istiyorsanız defolun gidin buradan. Bir işe yarayacaksanız Hatay’da insanların yaralarını sarın. Utanın biraz utanın. Yüzümüze bakacak yüzünüz olsun, utanın. İnsanlar enkaz altında kaldılar, öldüler, katlediler. Yaralananlar, cenazesini bekleyen aileler hala orada. Bizler 23 gündür çabalıyoruz. Yakanıza yapışacağız” ifadelerini kullandı.

Polisler, Halkevleri üyelerini darp ederek gözaltına alırken, basın da tehdit edilerek çekim yapmasını engellemeye çalışıltılar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!