Datça’da Miting: Geçinemiyoruz, Yaşayamıyoruz, Hadi Gari Mücadeleye

Datça Demokrasi Platformu, yoksulluk, hayat pahalılığı, ekoloji mücadelesi ve savaş politikalarına karşı ‘Hadi Gari’ sloganıyla miting düzenledi. Yapılan açıklamada, “İnsanca yaşayabilmek için mücadele etmekten başka bir şansımız bulunmamaktadır. Bu yüzden istemek yetmez bu talepler için mücadele etmemiz gerekir” denildi.

featured

MUĞLA – Datça Demokrasi Platformu, barınamamaya, ekolojik tahribata ve savaşa karşı Cumhuriyet Meydanı’nda “Hadi Gari” isimli miting düzenledi. Datça Demokrasi Evi’nde bir araya gelen kitle, mitingin yapıldığı meydana kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında “Geçinemiyoruz, yaşayamıyoruz haklarımız için hadi gari mücadeleye” pankartı açılırken, yürüyüş sırasında sık sık “Asgari değil insanca yaşam”, “Zam, zulüm, işkence işte AKP”, “Savaşa değil eğitime bütçe” ve “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı. Yürüyüşe traktörle katılan çiftçiler taleplerini içeren döviz taşıdı. Çok sayıda yurttaşın katıldığı mitinge, iktidarın toplumu kaosa sürükleyen politikalarına karşı mücadele çağrısı yapıldı.

SAVAŞA DİKKAT ÇEKİLDİ

Miting Tertip Komitesi adına konuşan Caner Koş, “Hadi Gari” çağrısının bu düzeni değiştirmek için oy vermekten başka şeyler de yapılabileceğine olan inanç, kırılan umutların tekrardan ayağa kaldırılması ve geleceği kazanma çağrısı olduğunu vurguladı. Yaşanan ekonomik krizlerin çözümü olarak dünya halklarına savaşın sunulduğunu kaydeden Koş, “Her bir savaş dökülen kan dışında beraberinde yeni bir kriz ile geliyor. Gıda fiyatları yükseliyor, doğalgaz ve petrol daha kıymetleniyor, kitlesel göçler artıyor. Savaşın yol açtığı tüm krizleri Datça’da da sonuna kadar yaşıyoruz. Nasıl yaşamayalım? İktidar yelkenlerini savaş rüzgarları ile doldurmaya çalışırken halkın çektiği sıkıntılar umurunda mı? Bütün bir seçim çalışmasını İHA’lara, SİHA’lara endeksleyen AKP-MHP koalisyonunun halkın karnını doyuracak bir formülü bulunmuyor” dedi.

‘HUKUK HİÇE SAYILIYOR’

Savaş ve yoksulluk politikalarına karşı çıktıklarını belirten Koş, iktidarın emekli, işçi ve memurları ölüme terk ettiğini belirtti.

Koş, “Hukukun hiçe sayıldığı bu ortamda çete düzeni devletin karakteri olmuş ve binlerce insan bu çerçevede haksız yere hapishanelerde tutulmaktadır. Anayasa mahkemesi kararları, seçim kanunları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları hiçe sayılarak hukuksuzluk normal bir durummuş gibi davranılmaktadır. Ama biz biliyoruz ki çeteler, mafyalar ülkede elini kolunu sallaya sallaya dolanırken, binlerce suçsuz insanın içerde olması normal değildir ve milyonlarca insan tarafından kabul edilmemektedir. Muhalifler işledikleri suçlardan dolayı değil düşüncelerinden dolayı içerde rehin tutulmaktadır. Bütün siyasi rehinler derhal serbest bırakılmalıdır” diye belirtti.

‘ADALETSİZLİĞİN MEŞRULAŞTIRILMASINA SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

Bakanlıklar arasında imzalanan Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi (ÇEDES) gibi projelerle çocukların tarikat ve cemaatlere teslim edildiğini vurgulayan Koş, aile hukukunu yeniden ele almak adına Medeni Yasa’nın lağvedilmeye çalışıldığını dile getirdi. Koş, “Laiklikten de özgürlükten de vazgeçmeyeceğiz. Dinin, yoksulluğun yaygınlaştırılma ve normalleştirilme aracı olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. İnançların özgürce yaşandığı, dinin baskı unsuru olarak kullanılmadığı bir ülke istiyoruz. Kadınlar bu ülkede her gün öldürülüyor. Kadın cinayetleri, çocuk istismarı davalarında failler aklanıyor. Yargı kararlarının her alanda olduğu gibi adaletsizliği meşrulaştırmalarına asla sessiz kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

EKOLOJİK TALANA DİKKAT ÇEKTİLER

Ülkede her geçen gün daha fazla yıkıma neden olan ekolojik talana da değinen Koş, şöyle konuştu: “Sermaye insan kadar doğayı da rant ve sömürü aracı olarak görmektedir. Bunun sonucu olarak ormanlar yağmalanmakta, kıyılar talan edilmekte, iklimler değişmektedir. Ku¨resel ısınma ve iklim krizini yas¸arken, iklim adaletsizligˆinin tu¨m yu¨ku¨nu¨ du¨nya halklarıyla birlikte hala bizler yu¨kleniyoruz. Zeytin yok, badem yok, u¨zu¨m yok…Veriler bu sorunlarla daha sık kars¸ılas¸acagˆımızı go¨steriyor. Suyumuz giderek daha as¸agˆılara kac¸ıyor ve agˆac¸larımız, bitkilerimiz bu derinlere uzanamıyor, o¨lu¨yorlar. İnsanca yaşayabilmek için mücadele etmekten başka bir şansımız bulunmamaktadır. Bu yüzden istemek yetmez bu talepler için mücadele etmemiz gerekir. O yüzden Hadi Gari direnişe.”

Kurum temsilcilerinin de yaptığı konuşmaların ardından, miting yerel sanatçıların sahne alması ile son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
1
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!