Cumartesi İnsanları 872. Haftada Hüseyin Taşkaya’nın Dosyasını Açtı

872. hafta eyleminde 28 yıl önce kaybedilen Hüseyin Taşkaya'nın dosyasını kamuoyuyla paylaşan Cumartesi Anneleri, kaç yıl geçerse geçsin mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

featured

İSTANBUL – Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini soran ve faillerin yargılanması için mücadele yürüten Cumartesi Anneleri’nin 872. haftasında 28 yıl önce kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın dosyası kamuoyuna aktarıldı.

Covid-19 pandemisinden kaynaklı kayıp yakınları bu haftaki açıklamalarını da online düzenledi.

İlk olarak söz alan Hüseyin Taşkaya’nın eşi Sultan Taşkaya, “28 sene önce Hüseyin’i evden aldılar ,götürdüler. 28 senedir arıyoruz. Ne Hüseyin’in ne cesedini bulamadık. Peşini bırakmıyoruz bırakmayacağız. Devlet aldı götürdü; asker, polis” dedi.

7 yaşında babasını kaybeden Serpil Taşkaya ise babasına kavuşma umudunu Cumartesi Anneleriyle tanışınca arttığına dikkat çekti. Taşkaya, “Babaannemin oğlunu arama süreciyle başladı daha sonra annem ve artan umudumuzla bu sürece dahil oldum. Cumartesi Anneleriyle birlikte tüm kayıpları arama mücadelesi veriyorum. Yıllarca aynı şekilde yankılandı talebimiz kayıplar bulunsun failler yargılansın” ifadelerini kullandı. Taşkaşa, Cumartesi meydanından da adalet mücadelesinden de vazgeçmeyeceklerini vuruladı.

Cumartesi Anneleri 871. hafta eyleminin açıklamasını Hüseyin Taşkaya’nın yeğeni Özlem Taşkaya okudu. Taşkaya, “Kaç yıl geçerse geçsin; Hüseyin Taşkaya için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 173 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

42 yaşındaki 4 çocuk babası Hüseyin Taşkaya, Siverek’te yaşıyor ve müteahhitlik yapıyordu. 90’lı yıllarda tamamen Bucak Aşireti’nin hakimiyetinde olan Siverek’te ağır hak ihlalleri yaşanıyordu. Bu ihlalleri eleştiren Taşkaya, güvenlik güçlerinin ve Bucak Aşireti’nin hedefindeydi.

Baskılar yoğunlaşınca ailesini İstanbul’a taşıdı. Kendisi de kalan işlerini toparlamak üzere amcasının evinde kalmaya başladı. 6 Aralık 1993 tarihinde amcasının Siverek/Bağlar Mahallesi’ndeki evine 30 araçlık bir konvoyla gelen askerler, polisler ve Bucak aşiretine mensup korucular Hüseyin Taşkaya’yı gözaltına aldı. Onu askeri araca bindirerek götürdü.

Ailesi Hüseyin Taşkaya’yı sormak için jandarmaya, emniyete, savcılığa, valiliğe başvurdu. Askeri yetkililer gözaltından kısa bir süre sonra Taşkaya’nın polisler tarafından götürüldüğünü söyledi. Emniyet “bizde yok Sedat Bucak’a sorun” dedi. DYP milletvekili, aşiret reisi- korucubaşı Sedat Bucak “Bizim ekip almış fakat devlete teslim etmiş; bundan sonra haberimiz yoktur, devlet biliyor” dedi. Ailenin tüm girişimleri sonuçsuz kaldı, Hüseyin Taşkaya’dan bir daha haber alınamadı.

Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı, olayı soruşturmak, suçu ve suçluyu açığa çıkarmak ve suçluların cezalandırılmasını sağlama görevini yerine getirmedi. Hüseyin Taşkaya’nın akrabalarının ve bütün mahallelinin tanıklığında gözaltına alınmasını ailenin soyut iddiası olarak değerlendirdi ve takibata yer olmadığı gerekçesiyle dosyada Takipsizlik Kararı verdi.

Gözaltında kaybedilişinin 28. yılında bir kez daha hatırlatıyoruz: Hüseyin Taşkaya’nın gözaltına alındığı kayıtlara geçirilmedi. Bugüne kadar akıbeti ve nerede olduğu konusunda hiçbir bilgi verilmedi. Taşkaya’yı kaybedenlere suçlarını gizleme, izlerini örtme ve sorumluluktan kaçma imkanı verildi.(etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!