Binlerce İnsan Gazi Katliamında Katledilenleri Andı

f3106f40-67f6-4514-9d25-a55ec3c1fa85
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Birleşik Mücadele Güçleri ESP Sultangazi İlçe Örgütü önünde biraraya gelerek Gazi Cemevi’ne yürüdü. Cemevi önündeki kitle ile buluşan BMG güçleri aileler ve Gazi halkıyla birlikte eski PTT önüne yürüyüşe geçti. Birleşik mücadele perspektifiyle çalışmaları yürütülen yürüyüşün son yıllardaki en kitlesel Gazi Ayaklanması eylemi olduğu gözlemlendi. Yürüyüşe bini aşkın kişi katıldı.

Gazi, Ümraniye Şehit Aileleri, Alevi Kurumları, Gazi halkı imzalı “Gazi’den Ümraniye’ye adalet istiyoruz” yazılı pankart açan kitle Gazi Cemevi önünden eski PTT önüne yürüyüş başlattı. Eylemde, 12 Mart Platformu imzalı “Gazi’de düşene dövüşene bin selam. Gazi ve Ümraniye şehitleri onurumuzdur” yazılı pankart da açıldı. Yürüyüş sırasında Gazi Ayaklanmasında yaşamını yitirenlerin isimleri okunarak “Yaşıyor”, “Gazi faşizme mezar olacak”, “Barikatta savaşan Hasan Ocak olmaya”, “Gazi’de düşene dövüşene bin selam”, “Gazi’yi unutma, unutturma”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Gazi’nin hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Eyleme bini aşkın kişi katıldı.

Gazi Cemevi önünde başlayan yürüyüşün ardından kitle eski PTT önüne ulaştı. İlk kişinin vurulduğu yere karanfiller bırakan kitle adına Gazi şehidi Dilek Şimşek’in abisi Erkan Şimşek açıklama yaptı.

Gazi Mahallesi’nde 12 Mart 1995 tarihinde kahvehaneler ve pastanenin tarandığı kontra saldırının Alevi ve Sünni olmak üzere tüm halka yönelik olduğuna dikkat çeken Şimşek, “Katiller nasıl oldu da Gazi gibi polis devriyelerinin her zaman çok yoğun olduğu bir yerde, ellerini kollarını sallayarak ortadan kayboldu. Bunun açıklamasını Gazi halkı biliyordu. Bu nedenle öfkesi sel oldu ve Gazi Karakoluna akmaya başladı” dedi. Gazi Ayaklanmasına katılan halkın ve devrimcilerin üzerine otomatik silahlarla ateş açıldığını hatırlatan Şimşek, “Gazi halkının zalime ve zulme direnişi, sokağa çıkma yasağına, katliamlara, devletin polisinin sergilediği vahşet görüntülerine, 18 şehit, yüzlerce yaralıya rağmen 3 gün boyunca sürmüştür” diye konuştu.

Gazi halkının direnişine Avrupa ülkeleri ve İstanbul Ümraniye’den de destek verildiğini belirten Şimşek, Ümraniye’de Gazi halkına destek vermek, katliamı protesto etmek isteyen kitleye, bir okulda pusuya yatmış katiller tarafından ateş edilerek 4 kişinin katledildiğini hatırlattı.

Dava sürecine ilişkin bilgi veren Şimşek, Türkiye ve Kürdistan’da yaşanan devlet eliyle örgütlenen katliamları hatırlattı. HDP’nin kapatılması tartışmalarına ve Boğaziçi direnişine yönelik saldırganlığa da değinen Şimşek, “Bütün bunlar yönetememe krizinin sonucu olarak yaratılan milliyetçi cephe iktidarı üzerinden bölgemizde olan tüm halklara karşı savaş açılmıştır. Bu savaş bizim savaşımız değildir ve reddediyoruz. Bu düzende tek seçeneğimiz örgütlü olmak” çağrısında bulundu.

Şimşek son olarak şunları söyledi: “Bizler devletin polisiyle öldürülen tüm canlarımızın mücadelesini son nefesimize dek devam ettireceğiz. Yeni canların öldürülmemesi için aramızda gezinen katillerin, Gazi olaylarını planlayan, organize eden sorumluların bulunarak cezalandırılmasını istiyoruz. Binlerce eli silahlı katilin karşısına sadece yürekleriyle çıkan, halkın gücünü tüm Türkiye’ye gösteren şehitlerimizi ve Gazi halkını selamlıyoruz.”

Kitle açıklamanın ardından kitle Gazi Mezarlığı’na yürüdü. Gazi şehitlerinin mezarları başında yapılan anmada Zeynep Poyraz’ın ablası Kibar Poyraz konuşma yaptı.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!