ANKARA – Anayasa Mahkemesi, basın yayın organlarının ‘milli güvenliğe tehdit oluşturduğu’ gerekçesiyle bakan tarafından kapatılmasına izin veren kanun hükmünü anayasaya aykırı buldu, iptal kararı verdi.

Kapatılan Olay TV çalışanların tarafından kurulan tvhaberi.com isimli internet sitesinde yer alan habere göre, 15 temmuz sonrasında çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle bakan onayıyla basın organlarının kapatılmasına izin veriliyordu.  Kanun hükmünde kararname daha sonra Meclis’ten geçirilerek yasallaştı.

CHP tarafından konu Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Başvuruyu 24 Aralık’ta görüşen yüksek mahkeme, yasanın 2. maddesinin 4. fikrasını anayasaya aykırı buldu. Bu düzenlemedeki, “Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine aidiyeti veya iltisaki ya da bunlarla irtibatı olan (..) özel radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete ve dergiler, yayınevi ve dağıtım kanalları, ilgili bakan tarafından oluşturulacak komisyonun teklifi üzerine ilgili bakan onayı ile kapatılır” hükmünü iptal etti.

İlgili Haber:  'Derneklere Kayyum Yasasına' İnsan Hakları Örgütlerinden Protesto

Düzenlemenin, anayasanın; temel hak ve özgürlüklerin özlerine dokunulamayacağına ilişkin 13. maddesi, düşünce özgürlüğünü düzenleyen 26. maddesi ile basın özgürlüğüne ilişkin 28 maddesine aykırı olduğu belirtildi.

İlgili Haber:  AYM, Cezaevinde Kolu Kırılan Tutukluya 70 Bin TL Tazminat

Ancak AYM’nin bu iptal kararıyla birlikte, artık bakan onayı ile basın yayın kuruluşları kapatılamayacak.

15 Temmuz sonrasında hiç bir gerekçe gösterilmeden 18 TV, 50 gazete, 20 dergi, 22 radyo ve 3 haber ajansı kapatılmıştı.