Antep’te Meriç İplik, Sanko Havlu ve Arka Hali Fabrikasında İşçi Kıyımı

Antep'te son aylarda işten çıkarmalar yoğunlaştı. Meriç İplik’te fabrikada çalışan işçilerin yarısından fazlası işten çıkarılırken Sanko Havlu’da da şu ana kadar 20’yi aşkın işçi işten çıkarıldı. Arka Halı fabrikasında ise şubat ayından itibaren başlayan işten çıkarmalar sürüyor.

featured

ANTEP – Patronların işçileri işten çıkararak az işçi ile çok iş yapmaya yönelik ilkel ve vahşi yöntemleri tüm ülkede devam ediyor. Dönem dönem işçi kıyımına vardırılan işten çıkarmalar son yıllarda bazı bölgeler gibi Antep’te de yoğunlaştı.

Birçok işçi fabrikaların işlerin durgun olduğu gerekçesiyle küçülme bahanesiyle işten çıkarıldıklarını ancak fabrikalarda büyüme olduğunu anlattı.

STOKLAR ŞİŞTİ, ÇIKIŞ VERİLDİ

Meriç İplik’te toplu çıkış verildi. İşçilerin aktardığı bilgilere göre bütün vardiyalarda işçi sayısı yarıdan fazla düşürüldü. Ortalama 100 işçinin işten çıkarıldığı ifade edildi. İşten çıkarılan işçilerden biri durumu şöyle ifade etti: “İşlerde durgunluk olduğu gerekçesiyle çıkardılar. Tazminatlarımızı aldık ancak bayram öncesi işsiz kalmak bizi çok zorlayacak. Fabrikada çok fazla stok yapıldı. Stokları satamadılar herhalde o yüzden çıkışımızı verdiler.”

“KÜÇÜLME DEĞİL BÜYÜME VAR”

Sanko Havlu Fabrikasında ise ‘küçülme’ gerekçe gösterilerek şu ana kadar 20’yi aşkın işçiye çıkışları verildi. İşçiler ise: ‘Küçülme’nin inandırıcı gelmediğini belirterek ‘Tam tersi küçülmek yerine büyüme var Sanko’da. Üretim azalmıyor artıyor. Bu işin altında ne yatıyor göreceğiz.’ diyorlar.

ARKA HALI’DA TAZMİNATLAR ANLAŞMAYA RAĞMEN ÖDENMİYOR

Arka Halı Fabrikasında da şubat ayından itibaren onlarca işçinin işten çıkarıldığı ifade ediliyor. Üstelik şubat ayında çıkışı verilen işçilere ara bulucuda anlaşma imzalatıldı ancak aylar geçmesine rağmen tazminatları verilmedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!