Akkuyu Nükleer Santrali’ndeki İş Cinayetlerine İlişkin Meclis’e Soru Önergesi

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Akkuyu Nükleer Santrali'nde yaşamını yitiren işçileri Meclis gündemine taşıdı.

featured

ANKARA – HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Akkuyu Nükleer Santrali’nde yaşanan iş cinayetlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Rıdvan Turan şunları söyledi: “Akkuyu Nükleer Santrali’nde son 15 gün içinde yaşamını yitiren 3 işçiyle birlikte çalışmalara yeni bir skandal eklenmiştir. Akkuyu Nükleer Santralinde iş cinayeti ile yaşamını yitiren işçilerin ölümü kamuoyundan saklanmıştır. Hatta yaşamını yitiren işçilerden Emrah Ballı’nın ölüm belgesi alınmadan, nasıl öldüğü araştırılmadan defnedildiği yönünde iddialar mevcuttur. Böylesine skandal bir iddianın gerçek olup olmadığı araştırılmalı ve sorumlular hakkında derhal inceleme başlatılmalıdır.”

Turhan, şu soruları yöneltti:
▪ “Akkuyu Nükleer Santralinde iş cinayetiyle yaşamını yitiren işçilerden Emrah Ballı’nın ölüm belgesi alınmadan hızlıca defnedildiği iddiaları doğru mudur?
▪ Akkuyu Nüklleer Santrali yapımına başlandığı tarihten itibaren kaç işçi yaşamını yitirmiş kaç işçi yaralanmıştır?
▪ Akkuyu Nükleer Santrali proje yönetimi tarafından işçilerin sendikal hak başta olmak üzere çalışma koşullarının iyileştirilmesi konusundaki taleplerinin karşılanması için herhangi bir girişiminiz olacak mıdır?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!