Aile Başına Temel Giderlerin Maaliyeti 14 Bin TL’yi Aştı

Enflasyonun yüksek seyretmesi ve ardı ardına gelen zamlar, vatandaşın alım gücünü giderek düşürdü. Çekirdek bir ailenin temel giderleri 14 bin TL'yi aşmış durumda.

featured

İSTANBUL – Mart ayı itibarıyla yıllık yüzde 61’in üzerine çıkan enflasyonun (TÜFE) aile bütçesine yükü çok daha ağır oldu.

Anne-baba ve çocuktan oluşan çekirdek ailelerin son doğalgaz faturası 500 TL’ye yaklaştı. Elektrik 200, su faturası ortalama 100 TL. Bir ailede üç cep telefonu olduğu düşünülünce toplam fatura tutarı 200 TL’ye ulaşıyor. İnternet harcaması da eklendiğinde iletişim faturası 300 TL’ye çıkıyor. Bir aile açısından elektrik, doğalgaz, su, telefon faturaları toplamı en az 1100 liraya çıkıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), pazartesi günü mart ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıklamıştı. Buna göre aylık enflasyon martta yüzde 5,46 artış gösterirken yıllık enflasyon ise 61,14’e olarak gösterilmişti.

Enflasyon araştırma Grubu’na (ENAG) göre ise enflasyonu ise yıllık yüzde 142 olarak açıklanırken üretici enflasyonu yüzde 114,97 ile son 27 yılın en yüksek seviyesinde ölçülmüştü.

Temel tüketim ürünlerinde büyük fiyat artışı yaşanırken, çekirdek ailelerin faturaları 1000 lira seviyelerine yaklaştı. Akaryakıta ardı ardına gelen zamların yanı sıra büyükşehir belediyeleri de ulaşıma büyük zamlar yaptı.

ULAŞIM PAHALANDI

Büyükşehirlerde toplu taşımada otobüs bileti 6.5 TL. Dolmuş fiyatı ise 7 lira. Bir kişi işe gidip gelmek için sabah iki, akşam iki otobüs kullansa günlük ulaşım gideri aktarma indirimiyle 17.5 liraya yaklaşıyor. Dolmuşa binse daha da fazla. Sadece bir kişinin işe gidip gelmek için otobüse harcadığı para aylık 450 TL’yi buluyor.

Ailede iki kişi toplu taşıma kullansa 900 TL. Sadece faturalar ve yol giderleri 2 bin lirayı aşıyor. Çocuğun yol giderleri de eklendiğinde 2 bin 500 TL’yi buluyor.

ACİL HARCAMA YOK

Büyükşehirlerde ev kiraları 3 bin liraya ulaştı. Kira ve sabit giderler 5 bin 500 lira civarında. Bunun üzerine çocuğun okul parası ve masrafları da eklendiğinde gider 9 bin liraya ulaşıyor. Bunun içerisinde gıda harcaması yok. Sadece bir kilo domatesin fiyatı bile 30 TL’nin üzerine çıktı. Ucuz olduğu belirtilen marketlere girip çıkmak 250-300 lirayı buluyor. Üç kişilik ailenin aylık gıda harcaması en az 3-4 bin lira. Bu durumda sadece aylık temel giderler 12-13 bin liraya çıkıyor.

Giysi alınmak istense sadece bir pantolonun fiyatı 150-200 lira. 400-500 liradan aşağıya markalı spor ayakkabı yok. Ailenin giysi için yaptığı harcamalar da eklendiğinde temel giderler 14 bin TL’yi aşıyor. Bunların içerisinde sağlık gibi acil harcamalar da bulunmuyor. Bu giderler ile ailenin sinemaya, tiyatroya, konsere gidebilmesi, dışarıda yemek yiyebilmesi, bireyin kendine zaman ayırabilmesi neredeyse olanaksız. Bugün asgari ücret 4 bin 253 TL. Bir ailenin bu ücretle bir ay geçinebilmesi mümkün değil. Hem anne hem baba asgari ücretli olsa bile borçlanmadan ayın sonunu getirmek çok zor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!