ABD Emperyalizminden İyi Polis – Kötü Polis Oyunu

Siyonist işgal saldırganlığını kimi zaman hayırhah bir tutumla kimi zaman açıktan destekleyen ABD emperyalizmi, İsrail'in süren Gazze saldırısında açıktan İsrail saldırılarından yana taraf oldu. Biden'in 'kötü polis'i oynarken, ABD senatörü de 'iyi polis'i oynayarak 'Filistin'de rotamızı değiştirelim' diyor.

featured

Vermont Senatörü Demokrat Partili Bernie Sanders, İsrail’in Filistinlilere yönelik politikalarına karşı ABD’nin rotasını değiştirerek, tarafsız bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini söyledi.

Demokrat Parti’nin etkili isimlerinden Vermont Senatörü Bernie Sanders, New York Times (NYT) gazetesinde İsrail’in son günlerdeki saldırılarına yönelik “ABD, Ortadoğu’da yansız bir yaklaşımı desteklemelidir” başlıklı bir makale yayınladı.

Yıllardır yaşanan her çatışmadan sonra “İsrail’in meşru müdafaa hakkı” söyleminin dillendirildiğini kaydeden Sanders, “Peki, ‘Filistin halkının hakkı nedir?’ sorusu neden hiç sorulmuyor? Ve neden İsrail ve Filistin’deki şiddeti, yalnızca İsrail’e roketler düşerken fark ediyor gibi görünüyoruz?” diye belirtti.

YASA DIŞI YERLEŞİM!

Sanders, Hamas tarafından atılan roketlerin kabul edilemez olduğunu ancak son günlerde yaşanan çatışmaların bu roketlerle başlamadığını vurgulayarak, şu hatırlatmayı yaptı: “Kudüs’ün mahallesi Şeyh Cerrah’taki Filistinli aileler, zorla yerlerinden edilmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmış yasal sistemde uzun yıllardır tahliye tehdidi altında yaşıyor. Son haftalarda, aşırılık yanlısı yerleşimciler onları tahliye etme çabalarını yoğunlaştırdı ve trajik bir şekilde, bu tahliyeler daha geniş bir siyasi ve ekonomik baskı sisteminin sadece bir parçasıdır.”

İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu hükümetinin Filistinlileri ötekileştirerek iki devletli çözüm olasılığını engellemek için yasa dışı yerleşim politikalarının peşinde koştuğunu söyleyen Sanders, “İsrail, barış ve adalet yerine, o topraklarda eşitsiz ve demokratik olmayan kontrolünü sağlamlaştırıyor” dedi.

‘ROTAMIZI DEĞİŞTİRMELİYİZ’

ABD Başkanı Joe Biden’ın şimdi dünyaya adalet ve demokrasi temelli bir yaklaşım sergileme şansı olduğuna işaret eden Sanders, “Rotamızı değiştirmeli ve sivillerin korunmasına ilişkin uluslararası hukuku destekleyen ve güçlendiren tarafsız bir yaklaşım benimsemeliyiz” çağrısını yaptı.

Washington’un İsrail’e her yıl yaklaşık 4 milyar dolar yardımda bulunduğunu hatırlatan Sanders, ABD’nin artık Netanyahu hükümetinin demokratik olmayan ırkçı davranışlarını artık savunmayı bırakması gerektiğini vurguladı.

Sanders makalesinde son olarak insan haklarına dikkat çekti: “ABD’nin İsrailliler ve Filistinliler için geleceği inşa etmelerine yardım etmede önemli bir rol oynayacağına kuvvetle inanıyorum. Ancak ABD küresel sahnede insan hakları konusunda güvenilir bir ses olacaksa, politik olarak zor olsa bile uluslararası insan hakları standartlarını tutarlı bir şekilde korumalıyız. Filistin haklarının önemli olduğunu kabul etmeliyiz. Filistinlilerin yaşamı önemlidir.”

ABD TEMSİLCİSİ İSRAİL’DE 

Öte yandan yarın (Pazar) toplanacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) toplantısı öncesinde Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) yeni bir açıklama geldi. ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, İsrail-Filistin İlişkilerinden Sorumlu Özel Temsilci Hady Amr dün İsrail’e vardı. Açıklamada, durumun sürdürülebilir şekilde yatışmasının amaçlandığı belirtildi.

ATEŞKES İÇİN MISIR DEVREDE

Ateşkes girişimleri için başı çeken ülkelerin başında Mısır geliyor. Reuters’a konuşan iki Mısırlı güvenlik kaynağı, Mısır’ın başkenti Kahire’nin dün gece boyunca tüm taraflar nezdinde girişimlerde bulunduğunu söyledi. Katar’ın da arabulucularını bölgeye gönderdiği belirtildi. (MA, Devrimci Düşün)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!