Kadıköy'de basın açıklaması yapan 1 Mayıs Platformu, yasaklara ve baskılara rağmen 1 Mayıs'ta alanlarda olacağını duyurdu.

İSTANBUL – 1 Mayıs Platformu Kadıköy’de yaptığı basın açıklamasında, yasak ve baskılara karşı emek ve özgürlüğü savunmak için 1 Mayıs’ta meydanlarda olacaklarını duyurdu.

1 Mayıs Platformu bileşeni kurumların katılım sağladığı basın açıklamasında 1 Mayıs kararlılığının altı çizildi.

1 Mayıs Platformu adına açıklama yapan Perihan Koca, koronavirüs pandemisinin işçi ve emekçi hastalığı olduğunun yıl boyunca ortaya çıktığına dikkat çekti, “İşçiler, bu bir yıl boyunca virüsten ya da açlıktan ölmek arasında seçim yapmaya zorlandılar” dedi.

İşten atmaların yasaklandığı söylenmesine rağmen Kod 29 ile patronlara işçileri kolaylıkla işten atma olanağı sağlandığına dikkat çeken Koca, işsizlik, geleceksizlik nedeniyle yaşanan intiharları hatırlattı.

Pandeminin, aynı zamanda egemenlerin toplumsal mücadeleyi engellemek, geriletmek için kullanmanın bahanesine dönüştürdüğüne işaret eden Koca, “İşçi-emekçilerin azgınca sömürüsü, yağma ve savaşa dayanan sermaye düzeninin sahipleri, iktidarlarını kaybetme korkusu ile saldırılarını her boyutta arttırdı, arttırmaya devam ediyor. Tüm bu saldırılara rağmen, direniş de devam etti, adım adım gelişmeye devam ediyor” diye konuştu.

Sinbo, Baldur, SML, PTT, Migros, Cargil, Döhler ve daha fazlası işyerinde işçilerin direnişte olduğunu hatırlatan Koca, “Marketlerde, inşaatlarda, madenlerde ve işçi sınıfının hayat verdiği her yerde işçiler dirençle örgütleniyor” sözleriyle işçilerin sömürü koşullarına karşı örgütlendiğini kaydetti.

Koca, işçi direnişlerinin yanı sıra Boğaziçi direnişi, kadınların mücadelesi, ekoloji mücadelesi, HDP’ye yönelik saldırılara karşı direnişleri topyekun saldırıya karşı topyekun direnişin parçaları olduğunu söyledi. Koca şöyle konuştu: “Newroz meydanlarında toplanan milyonlarla saldırılara yanıt verilmiştir. Kürt halkı ve devrimci ilerici güçler, HDP’nin kapatılma davasına karşı yanıtını Newroz alanlarından vermiştir. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, diyen kadınlar ve LGBTİ+’lar sokaklarda öfkelerini ve taleplerini haykırmış ve mücadelelerine devam etmektedirler. Direnişlerin taleplerinin ve direnişçilerin seslerinin birleşeceği yer 2021 1 Mayısı olmalıdır.”

Direniş odaklarının işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı güçlü ortak bir yanıt olarak örgütlemesi gerektiğini vurgulayan Koca, “Saray kendi koyduğu yasaklara uymazken, ne 1 Mayıs meydanı olan Taksim’in keyfi bir şekilde yasaklanması ne de hafta sonuna denk gelen 1 Mayıs’ın keyfi bir şekilde engellenmesi kabul edilemez. Bu azgınca sömürüye, zorbalığa, aşağılanmaya, yok sayılmaya karşı, sendikaları, odaları, DKÖ’leri, devrimci, sol parti ve örgütleri, toplumun ilerici dinamiklerini mücadeleyi ileriye taşıyacak, kitlesel, militan bir 1 Mayıs örgütlemek üzere sorumluluk almaya çağırıyoruz” dedi.

1 Mayıs Platformu’nda, Alınteri, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Birleşik Devrimci Parti, Birleşik İşçi Kurultayı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB), Dev Yapı İş, Dev Tekstil, Dostluk ve Kültür Derneği, Ekmek ve Onur, Emekçi Hareket Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnşaat İşçileri Sendikası, İstanbul Halkevleri, İşçi Hareketi Koordinasyonu, Kaldıraç, KÖZ, Limter-İş, Maltepe Forum, Partizan, Partizan, Proleter Devrimci Duruş, SODAP, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), SYKP, TEHİS, TOMİS, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Devrimci Hareket yer alıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!