01:54

Yüzlerce İşçiden MATA Otomotiv Önünde Eylem

Mata Otomotiv işçileri eylemlerini sürdürüyor. Fabrika önünde gerçekleşen eyleme katılan DİSK temsilcileri, işçilerin hakkını alana dek direneceğini belirtti.

İSTANBUL – Tuzla’da Deri ve Endüstri Serbest Bölgesi’nde bulunan Mata Otomotiv’de çalışan Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) üyesi işçiler, ek zam talebiyle 2 gündür fabrikada sürdürdükleri eylemlerini bugün kendilerini fabrikaya kapanarak sürdürdü. İşçiler, işten çıkarma tehditlerine ve baskılara karşı eylemlerine devam ediyor.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve DİSK’e bağlı sendikaların temsilcilerinin de katıldığı eylemde yüzlerce işçi “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Direne direne kazanacağız” ve “Direne direne direnişle zafere” sloganlarını yükseltti.

ÇERKEZOĞLU: HAKKIMIZIN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ

Söz alan Çerkezoğlu, “Özellikle son yıllarda ürettiğimiz değerden milli gelirden ülkenin büyümesinden işçi sınıfı olarak aldığımız pay her yıl daha da fazla geriliyor. Timsah kapitalizmi diyor ya hocalarımız sermayenin payı yukarı gidiyor, emeğin payı aşağı geriliyor” dedi. Patronların bunu işçi sınıfını sendikasız bırakarak yaptığını, işçileri açlığa ve yoksulluğa mahkum ederek yaptığını dile getiren Çerkezoğlu, “Bu ülke büyüyorsa, herhangi bir şey üretiliyorsa bu fabrikalardaki işyerlerindeki, atölyelerdeki işçi sınıfının emeği ile alınterimizle oluyor. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz. Türkiye büyüyorsa hakkımızı istiyoruz. Kimseden sadaka istemiyoruz. Alnımınızın teriyle çalışıyoruz, hakkımızın karşılığını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

SERDAROĞLU: OLABİLDİĞİNCE KARARLI OLACAĞIZ

Adnan Serdaroğlu da işçilere seslenerek talepler karşılanana kadar mücadelelerini sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti. Serdaroğlu, “Burada en büyük sizlersiniz, sizlerden büyük kimse yok. Dün akşamdan beri onurlu bir mücadelenin, bir hak mücadelesinin içerisindesiniz. Dün akşamdan beri bu sorunun çözümü için bir müzakere ortamı yaratma konusunda çaba sarf etmeye çalıştık ama patronlar maalesef ki bir işçi hakkı konusunda yaklaşım göstermemeyi alışkanlık haline getirdiler. Bizler elbette emeğimizin karşılığını isterken haklı olduğumuz bilinciyle de olabildiğince kararlı olacağız”  dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!