Yandaş Sermayeye Kıyak Tam Gaz: Bakan Yardımcısının Şirketine Bakanlıktan 20 İhale!

Ticaret Bakanı iken eşinin şirketinden milyonlarca liralık dezenfektan alımı yapan Ruhsar Pekcan’ın görevden alınmasının ardından bir skandal da Sağlık Bakanlığı’nda çıktı. Sağlık Bakanı Koca’ya ait üniversitenin Eski Rektörü ve Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşine ait firma, bakanlıktan 19 ayrı ihale ile 5 milyon liralık iş aldığı ortaya çıktı. Aydın’ın eşi tarafından kurulan ve bakanlığın e-nabız işlemlerini yapan firmanın, 20. ihalesini de bakanlıktan aldığı öğrenildi.

featured

ANKARA – Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşi tarafından kurulan ve Sağlık Bakanlığının e-nabız işini yapan firmanın, bu yıl da bakanlıktan yeni ihaleler aldığı ortaya çıktı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, firmanın bakanlığa milyonlarca TL’lik yazılım hizmeti sattığını belirterek, “İhaleler yine 21/B ve yine adrese teslim. Bakan ne zaman göreve gelse, ailesi hülle yolu ile hisselerini devrediyor, sonra geri alıyor. Bu olayın da Ruhsar Pekcan’ın bakanlığına dezenfektan satmasından farkı yok. Derhal istifa etmeli” dedi.

İHALELERE 2021’DE DE DEVAM

Sözcü’nün haberine göre, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, TBMM Genel Kurulunda 6 ay önceki konuşmasında Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın, eşine kurdurduğu daha sonra oğlu Muhammed İkbal Aydın’a devrettiği Bilbest Yazılım firmasını gündeme getirmişti. Firmanın e-nabız ihalesinde alt yüklenicilik yoluyla iş aldığını dile getiren Emir, firmaya ayrıca son 5 yılda 19 ayrı ihaleyle 5 milyon 128 bin TL’lik iş verildiğini de ifade etmişti. Bilbest firmasının 2021 yılında da Sağlık Bakanlığından davet usulü ile iş almaya devam ettiğini ortaya çıkartan Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi sundu.

HÜLLELİ HİSSE DEVİRLERİ

Emir, şunları söyledi: “Sağlık Bakan Yardımcısının eşi ve oğlunun ortağı olduğu firma, bugüne kadar bakanlıktan yağlı ballı ihaleler almaya devam etti. Firmadaki pay devirleri de şüpheli. Sibel Aydın, 2002’de firmayı kuruyor ve eşi, müsteşar yardımcısı olunca hisseleri Yunus Şengül’e devrediyor. Daha sonra hisseler, birkaç kez Yunus Şengül, Mehmet Zahid Ercan ve Muhterem Ercan arasında el değiştiriyor. Sabahattin Aydın’ın bakanlıkta görevi sona erince bu kez hisseleri 2011 yılında oğlu Muhammed İkbal Aydın devralıyor. Aydın, tekrar bakanlıkta göreve gelince hisseler 11 Aralık 2020 tarihinde Mehmet Zahid Ercan’a devrediliyor. Yani Aydın ne zaman bakanlıkta görev alsa, şirket hisseleri, hülle yolu ile kağıt üzerinde başkalarına devrediliyor ancak, şirket aslında yine Aydın ailesinin. Dolayısıyla tüm ihaleler yine Aydın ailesine gidiyor.

İHALELER YİNE YAĞLI BALLI

Bakanlık, ihalelerle ilgili idari ve hukuki işlem yapacağına, aynı firmaya iş vermeye devam ediyor. Hem de yine 21/B yöntemiyle, yani davet usulü ile ve adrese teslim şekilde. Son yapılan ihalelerden biri 1 milyon 174 bin TL bedelle İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 12 aylık Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) hizmeti diğeri de 183 bin TL bedelle İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesinin 3 aylık HBYS hizmeti. 21/B yöntemiyle olduğu için her iki işte de ihaleye giren tek firma var ve hiçbir şekilde rekabet koşulları oluşmamış. Doğal afet ve acil durumlarda başvurulabilecek 21/B yöntemini yine yandaşa iş vermek amacıyla kullanmışlar. Bu ve bunun gibi birçok verilen ihalenin hepsi yağlı ballı ve Ticaret Eski Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kendi bakanlığına dezenfektan satmasından hiçbir farkı yok. Sağlık Bakan Yardımcısı derhal istifa etmeli.”

19 İHALENİN BEDELİ 5 MİLYON LİRA

Devletin verilerine göre Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşi tarafından kurulan ve Sağlık Bakanlığı’nın e-nabız işlemlerini yapan “Bilbest Bilişim Sağlık” adlı firmanın Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı ihale sayısı 20.  İhalelerin büyük bir kısmı hastane bilgi yönetim sistemi. İhaleler ise 2014-2020 arasında 3’er ve 6 aylık arayla yapılmış. 19 ihalenin bedeli ise 5 milyon lira ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!