Turist Rehberi İşsizlik Yüzünden İntihar Etti

featured

İSTANBUL – Evli ve bir çocuklu babası olan henüz 29 yaşındaki Emre Salsan, Kültür ve Turizm Bakanlığı kokartlı profesyonel turist rehberi olarak çalışıyordu. Ekonomik kriz ve salgının etkisiyle uzun süre işsiz kalan Salsan, devletin işsiz kalan yurttaşlara yeterli desteği sunmaması nedeniyle geçinememeye başladı. İşsizlik yüzünden geçinemediği için intihar eden yurttaşlara Salsan’da eklendi.

İntiharların artabileceğini ileri süren rehberler Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere bağlı bulundukları odaların, birliklerin, derneklerin zor durumdaki rehberlere destek olmak üzere harekete geçmeleri gerektiğini söylediler.

EKONOMİK SIKINTI BUNALIM YARATTI

Müzisyenlerin intiharını hatırlatarak Emre Salsan’ın sürpriz bir şekilde intiharına üzüntülerini dile getiren rehber arkadaşları şunları söylediler: “Müzik dünyası eğlencesiyle turizmin bir parçasıdır. Turizmde ise bir rehberin intiharı turizmde gelinen noktayı gösteriyor Hiçbir geliri kalmayan, sosyal güvencesi olmayan arkadaşımızın ekonomik sıkıntı canına tak etmiş. Dayanacak gücü kalmayınca intiharı seçmiş. Bu pandemi döneminde turizmin ne hale geldiğinin en büyük işaretidir. İnşallah birileri el uzatırda bu intiharların daha fazla artmasının önüne geçebiliriz.”

SOSYAL GÜVENCE VE YARDIM YOK

Yaklaşık 1,5 yıldır çalışmayan ve hiçbir sosyal güvenceleri olmayan 12 bini aşkın turist rehberinin sorunlarına hiçbir çözüm bulunamayınca krizin boyutları daha da büyümeye başladı. Emre Salsan’ın intiharı tamamen duran ve yalnız bırakılan turizm sektöründe yaşananları gösterdi.

İNTİHARA TURİZM SEKTÖRÜ DE KATILDI

Pandeminin yarattığı ekonomik krizin boyutları büyürken intiharlar artmaya başladı. Çıkış yolu bulamayan müzisyenlerin intiharına şimdi de turizm sektörü katıldı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı kokartlı profesyonel turist rehberi…. Intihar etti. Böylece tamamen duran ve yalrız bırakılan turizm sektöründe turist rehberinin intiharı kabusun boyutlarını ortaya koydu

TURİST REHBERLERİ ÇARESİZ BIRAKILDI

Profesyonel turist rehberleri Emre Salsan’ın intiharı üzerin şok yaşayarak intihara yol açan şartları şöyle sorguluyorlar:
“Hayatının baharında evli ve bir çocuklu gencecik bir rehber niye intihar eder?

Çaresizlikten mi? Yalnızlıktan mı? Kurumsallaşamamaktan mı? Arayan soranı olmadığı için mi? 12 bin kişilik bir meslek grubu zor günlerde birleşerek birbirlerine destek olamıyorsa meslek örgütleri, bakanlık, sosyal devlet dahil artık her şeyi sorgulamak gerekir. Ağır ekonomik sıkıntılar yaşamış, gelecek kaygısı, ailevi problemler.. Meslektaşımız bu kadar çaresiz ümitsiz birakılmamalıydı.”

ÖBÜR DÜNYAYA GÖÇ EDİYORLAR

Emre Salsan’ın pandemi krizindeki ekonomik sıkıntılarr yüzünden girdiği bunalımdan çıkamadığını belirten rehberler şunları anlattılar: “Ülkenin aydınlık nesili başka ülkelere göç ediyor. Ancak imkanı olmayanlar ise bunalıma girerek öbür dünyaya göç ediyorlar.

BİR KURUŞ YARDIM YAPILMADI

Türkiye turizminin tanıtımında yıllardır önemli görevler alan ve büyük emek harcayan yaklaşık 12 bin turist rehberi pandeminin başından beri bir kuruş destek almadı. Çoğu en az 1.5 senedir geliri olmadan yaşamaya çalışıyor. Yardımı geçtik odalara hala aidat ödemek durumundalar. Ancak odaların kasasındaki paraların meslektaşlarımıza hiç bir faydası yok.’.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!