TNT/FedEx Express’de İşçiler Greve Hazırlanıyor

900 işçinin çalıştığı TNT/FedEx Express’de devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Nakliyat İş Sendikasının örgütlü olduğu işyerindeki durumla ile sendika merkezinden yapılan açıklamada 'önümüzdeki günlerde 6356 sayılı sendikalar ve Toplu iş sözleşmesi Yasasına göre Grev kararı alıp, uygulamaya başlayacaktır.' denildi.

featured

İSTANBUL – Dünyanın en büyük kargo tekeli olan ABD merkezli FedEx Express Türkiye’de yapılacak ilk toplu iş sözleşmesi görüşmeleri Ocak ayından beri devam ediyordu. Yasal süre içerisinde anlaşma sağlanamamış, arabulucu aşamasında da uyuşmazlık devam etmişti. Arabulucu aşamasından sonrada devam eden görüşmelerde anlaşma sağlanamadı.

DİSK’e bağlı Nakliyat İş’ten yapılan açıklamada başlıca uyuşmazlık konularının, ‘Toplu İş Sözleşmesi kapsamı, ücret ve sosyal haklar‘ olduğu belirtildi.

‘Sendikamızın Grev kararı ve uygulama tarihi önümüzdeki günlerde işverene bildirilecektir.’ denilen açıklamada ‘Toplu İş Sözleşmesi sürecinin her aşamasında sendikamız üyeleri söz yetki ve karar sürecinde olmaya devam edeceklerdir.’ diye belirtildi.

900 İşçiyi ilgilendiren gelişmelerle ilgili ‘Tüm halkımızı TNT/FedEx Ekspress işçileri ve tüm İşçi Sınıfı ile dayanışmaya çağırıyoruz.’ şeklinde destek çağrısı yapıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!