Mersen İşçileri Greve Çıktı: Taleplerimiz Karşılanana Kadar Grevdeyiz

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’in örgütlüğü olduğu ve savunma sanayinin tedarikçilerinden olan Mersen’de işçiler greve çıktı.

featured

İSTANBUL – Birleşik Metal-İş, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu Mersen İstanbul Sanayi Ürünleri Anonim Şirketi’nde, 2022 yılında çoğunluğu sağlayarak yetki başvurusunda bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başvuru tarihi itibarıyla sendikanın işyerinde çoğunluğu sağladığını tespit ederek yetkiyi belgeledi. Ancak Mersen patronları sendikanın yetki tespitine itiraz etti ve hukuksal süreç iki yıl boyunca sürdü. Sendika üyeleri, sendikalaşma iradelerine sahip çıkarak toplu sözleşmeli bir çalışma düzenine kavuşmak için mahkeme sürecinin sona ermesini bekledi.

İŞÇİLER SENDİKADAN İSTİFAYA ZORLANDI

İlk derece mahkeme davanın sendika lehine sonuçlanmasına karar verdi. Mersen patronu, İstinaf başvurusunda bulundu. Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi, istinaf başvurusunun esastan reddine karar verdi. Bu kez istinaf kararına itiraz eden patron, davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 02 Kasım 2023 tarihli kararı ile patronun temyiz itirazlarını reddetti ve karar onandı. Birleşik Metal-İş, davanın sona ermesinin ardından patrona toplu sözleşme teklifini iletti. Ancak Mersen patronu çağrıyı karşılıksız bırakıtı. Arabulucuk sürecinde baskıları artıran patron işçilere, “Sendikadan vazgeçin, sendika buraya asla giremez, devlet bizim arkamızda” söylemleriyle sendikadan istifa baskısı yaptı.

‘PATRON İŞÇİLERİN İRADESİNİ YOK SAYDI’

Açıklama yapan Birleşik Metal-İş, “İşyerindeki baskıların devamı olarak, 7 Şubat 2024 tarihinde 4 üyemiz işten çıkarıldı. Üyelerimiz, yasal ve anayasal haklarına sahip çıkmak için fabrika içerisinde demokratik tepkilerini ortaya koydu. Mersen işvereni, sendikamızın işyerinde örgütlendiği ilk tarihten itibaren sendika karşıtı tutumunu ısrarla sürdürdü. Sendikamız hukuk mücadelesini kazanınca bu kez işyeri yönetimi, Mersen işçilerinin sendikayla buluşmasını engellemek için kimi iyileştirmeler yapmak ve işçilere sosyal haklar vermek durumunda kaldı. Böylece üyelerimiz, Mersen’e daha sendika girmeden bazı yeni haklar elde etmiş oldu. Mutfağımızda yangın var. Hayat pahalılığı artık katlanılamaz bir hâl aldı. Mersen işçilerini enflasyon karşısında ezdirmeyecek bir toplu sözleşme taslağı hazırladık. Teklifimizde işçilerin mevcut ücretlerine birinci altı ay için yüzde 115 zam yapılmasını önerdik. İkinci, üçüncü ve dördüncü altı aylık dilimlerde enflasyon + 5 puan olarak zam teklifimiz toplu sözleşme taslağımızda yer aldı. İşveren tarafı ise bu önerilerimize karşılık işçilerin iradesini yok sayarak sendikayla masaya oturmamayı tercih etti” dedi.

‘TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR GREVİMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ’

Mersen’in 33 ülkede 50’den fazla tesisi, 7 bin 500 çalışanı bulunan, başta savunma sanayi olmak üzere dünyanın ve Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarının tedarikçisi olduğu belirtilen açıklamada, “Üyesi olduğumuz üst örgütlerimiz IndustriALL Küresel Sendika ve IndustriALL Avrupa aracılığıyla şirket merkeziyle yaptığımız görüşmelerden herhangi bir sonuç alamadık. Fransa sermayeli Mersen’in merkez yöneticileri de Türkiye’deki işçilerin hak ve adalet mücadelesini görmezden geldi. Mersen’de yaşananlar ve karşımıza çıkan bu tablo, ülkemizde sendikal hakların içinde bulunduğu vahim durumu tüm açıklığıyla gösterir nitelikte. Bu ülkede işçiler, sendika hakkına ulaşmak için işten atmalara, baskılara, yıllarca süren yetki mahkemesi süreçlerine karşı mücadele etmek zorunda bırakılıyor. İşverenler ise dilediği hukuksuzluğu, zorbalığı yapmayı kendilerine hak olarak görüyor. Buna karşın Mersen işçileri, en temel hakları olan sendikalı, toplu sözleşmeli bir çalışma düzeni için mücadelelerini kararlılıkla sürdürüyor. Artık yasal grev aşamasına geldik. Bugün grevimizi başlatıyoruz. Mersen işverenini bir kez daha masaya oturmaya çağırıyor, taleplerimiz karşılanana kadar grevimizi kararlılıkla sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz. Direne direne kazanacağız” ifadeleri yer aldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!