Magaza Market Sen: ŞOK’ta Net Maaş 7 bin 500 Olmalı

ŞOK Market çalışanlarının maaşlarının asgari ücretin altında kaldığını savunan Mağaza Market Sen bir açıklama yaptı ve çağrıda bulundu: Net maaşlar en az 7 bin 500 lira olmalı. Çalışma saatleri düzenlenmeli.

featured

ANKARA – Mağaza Market-Sen yaptığı açıklamayla ŞOK’un market işçilerine brüt yüzde 35 zam yaptığını belirterek, “Net maaş en az 7 bin 500 olmalı” dedi. ŞOK İşyeri Koordinasyonu imzasıyla yapılan açıklamada günlük yemek ücreti en az net 55 TL, yol ücreti günlük en az net 25 TL olacak, primde adaletsizliğe son verilecek denildi. 1 Haziran’da yüzde 35 yapılan brüt zammın işçilerin derdine derman olmadığını belirten ŞOK İşyeri Koordinasyonu, “Maaşlarımız asgari ücretin bile altında kaldı. Enflasyon yüzde 80’i aşıyor. Ücretlerimiz her dakika eriyor. Yapılan zam eksiye düşüyor. Az işçiyle çok iş politikası, zincir market patronlarının cebine milyar dolarları dolduruyor. “Az işçi” düzeni yüzünden günlerce full çekiyoruz. Fazla mesaiyle, 12 saat çalışmayla günler geçiyor. Biz bu çağın ücreti ödenen köleleri miyiz neyiz?” dedi. Mağaza Market-Sen’de örgütlenme çağrısı yapılan açıklamada talepler şöyle sıralandı. Şok marketlerde en düşük NET ücret en az 7500 TL olacak. Personel, master, müdür konumunda çalışan işçilerin maaşlarına 7500 TL taban sayılarak zam yapılacak. Günlük 19 TL’lik yemek parası aç kal demektir. Günlük yemek ücreti en az NET 55 TL olacak. İşe alırken vereceğiz dedikleri, sonra kasa tazminatı adı altında gasp ettikleri yol ücretimizi alacağız. Yol ücretimiz günlük en az NET 25 TL olacak.

TEK SORUMLU 3 HARFLİ MARKETLERMİŞ!

İktidar kendi döneminde onlarca şubeyle Türkiye’ye yayılan marketlere göstermelik tepkisini sürdürüyor. Her fırsatta bu marketlerin enflasyonun en önemli nedeni olduğunu savunuyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de “Diğer zincirlerin de bu kalemlere uygun adım atması beklentimiz. Tarım Kredi Kooperatifi’nin indirim yapmış olduğu ulusal zincirler adım atmalı” dedi.

Öte yandan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den dün benzer bir çıkış geldi. Palandöken, “Enflasyon oranının yükselmesinin asıl nedeni birden çok yani zincirler 3 harfli marketler. Perakende ticaretin neredeyse yüzde 68’ini bulan bir ticaret hacmi. Dolayısıyla buradaki kazancının vergi levhasının ülke merkezli olması nedeniyle devletin de önemli kayıpları var. İkincisi de bunlar 10 bin 12 bin mağazayla buradaki geleneksel yapıyı bozmayla kalmıyor, rekabet gücünün yüksekliği dolayısıyla vatandaşı yanıltma politikalarını da birlikte yapıyorlar.” ifadelerini kullandı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise zincir marketlerde Tarım Kredi Kooperatifleri ürünlerinin satılacağını söyledi.

BİM ENFLASYONU YÜZDE 110

Öte yandan BİM Mali İşler Müdürü (CFO) ve İcra Kurulu Üyesi Haluk Dortluoğlu, Bloomberg HT’te yaptığı açıklamada “Enflasyon bizi yarın nerelere götürecek bilmiyoruz ama şu anda görünen şu ki, bizim 12 aylık enflasyonumuz yaklaşık 110 civarında” dedi.

EYLEMLER BAŞLADI

ŞOK martket işçileri 7 bin maaş talebiyle eylem başlattı. Eyleme destek veren Mağaza Market-Sen Şok İşçileri Koordinasyonu’ndan yapılan açıklamada, “En düşük net ücret en az 7500 TL, günlük yemek ücreti en az net 55 TL, yol ücreti günlük en az net 25 TL olacak, primde adaletsizliğe son verilecek” denildi. Öte yandan işçiler arkadaşlarını hem sendikalı olmaya hem de taleplerine sahip çıkmaya çağırdı. Yapılan yazılı açıklamada “Yüzde 80’i aşan enflasyonda, ŞOK market işçilerine yüzde 35 zam verdi. ŞOK işçileri saatlerce çalışıyor, az işçi ile çok iş yapıyor. Tüm bu kölelik koşullarını kabul etmeyen ŞOK işçileri kol kola girdi, net maaş en az 7500 olacak dedi” vurgusu yapıldı.

Mağaza Market-Sen Şok İşçileri Koordinasyonu tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“ŞOK market, çalışanlarına 1 Haziran’da yüzde 35 zam yapılacağını duyurmuştu. Zammı brüte yaptılar, hiçbir derdimize çare olmadı. Maaşlarımız asgari ücretin bile altında kaldı. Enflasyon yüzde 80’i aşıyor. Ücretlerimiz her dakika eriyor. Yapılan zam eksiye düşüyor. Az işçiyle çok iş politikası, zincir market patronlarının cebine milyar dolarları dolduruyor. ‘Az işçi’ düzeni yüzünden günlerce full çekiyoruz. Fazla mesaiyle, 12 saat çalışmayla günler geçiyor.

Biz bu çağın ücreti ödenen köleleri miyiz neyiz? ŞOK işçisi kol kola giriyor. Hedefimiz net, maaşımız net 7500 lira. Sendikamız Mağaza Market-Sen. Sen de üye değilsen, şimdi e-devlete girip üye olabilirsin.

Biz üyeler olarak buluştuk değerlendirdik, dedik ki:

1. Şok marketlerde en düşük NET ücret en az 7500 TL olacak. Personel, master, müdür konumunda çalışan işçilerin maaşlarına 7500 TL taban sayılarak zam yapılacak.

2. Günlük 19 TL’lik yemek parası aç kal demektir. Günlük yemek ücreti en az NET 55 TL olacak.

3. İşe alırken vereceğiz dedikleri, sonra kasa tazminatı adı altında gasp ettikleri yol ücretimizi alacağız. Yol ücretimiz günlük en az NET 25 TL olacak.

4. Primde adaletsizliğe son verilecek. Mağazada görünen değil çalışan işçi sayısına göre primler ödenecek.

ŞOK işçileri haydi kol kola, Mağaza Market-Sen’e üye olmaya. Önce sendika, sonra net maaş 7500 lira. Biz mağazamızı yarım gün açmasak, başımızdakiler tir tir titrer. ŞOK market işçisi gücünü göster.”

İşçiler hazırladıkları videoda ise şunları açıkladı:

“12 lira yemek parası mı olur? Simit- ayran anca geliyor. Mağaza personeli yüzde 50 olarak vadedilen prim sistemi habersizce gasp edilerek, yüzde 35’e çekildi. Hakkımızı istiyoruz. Günlük 19 liralık yemek parası aç kal demektir. İşe alırken vereceğiz dedikleri yol ücretini kasa tazminatı adı altında gasp ediyorlar. Fazladan çalışınca sorun yok, denkleştirme yapınca yemek paramı kesemezsin. Beni o mağazadan, bu mağazaya süremezsin. Az personel ile çok iş yaptırmanıza göz yumamam. İnsani şartlar altında çalışarak emeğimin karşılığını almak istiyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!