Korkunç Tabloyu Sermaye Devletinin Bakanı İtiraf Etti: Türkiye’de Beş Yılda 14 Bin 530 Kişi İntihar Etti

Türkiye’de, 2015-2020 yılları arasında 10 bin 94’ü erkek, 3 bin 281’i kadın, 1 bin 155’i 18 yaş altı kişi olmak üzere toplam 14 bin 530 kişi intihar etti.

featured

İSTANBUL – Kapitalizmin buhranları ve sermaye devletinin tetiklediği krizler sonucu giderek yoksulluaşan, işsizleşen ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan milyonlarca insan hayatta kalmaya çalışırken binlercesi de intihar etti.

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği yazılı soru önergesinin yaklaşık bir yıl sonra gelen cevabını yayınladı.

2015-2020 yılları arasında Türkiye’deki intihar vakalarının sayılarını soran Kaplan’a verilen yanıta göre, son 5 yılda 14 bin 530 kişi intihar etti.

İntiharların nedenleriyle ilgili soruların yanıtsız kaldığı önergede sadece son 5 yılın intihar sayısı verildi. İçişleri Bakanlığı’ndan alınan verilerin paylaşıldığı yanıta göre 2015-2020 yılları arasında, 10 bin 94’ü erkek, 3 bin 281’i kadın, 1 bin 155’i 18 yaş altı kişi olmak üzere toplam 14 bin 530 kişi intihar etti.

“İşsizlik, yoksulluk, bunalım, ekonomik krizin bir gerçeği ve bu gerçeğin müsebbibi AKP. Halk Sağlığı Haftası’na girerken bu verileri görmek çok acı” diyen Kaplan şunları söyledi:

  • Bizler geçinemediği için kendini yakan Gaziantepli hemşerim Eyüp Dal’ı, ataması yapılmadığı için intihar eden Merve öğretmeni, İsa öğretmeni, oğluna pantolon alamadığı için kendini asan İsmail Devrim’i, borcunu ödeyemediği için kendini yakan çiftçi Metin Çelik’i, çocuklarını ısıtamadığı için kendini yakan annemizi, Şanlıurfa’da “İşsizim ve açım” diyerek kendini ataşe veren gencimizi, Antalya’da, geçim sıkıntısı nedeniyle siyanürle intihar eden Selim Şimşek’i, dört kardeş olan Cüneyt -Oya – Kamuran ve Yaşar Yetişkin’i ve daha nicelerini unutmadık. Ama AKP iktidarı hiç hatırlamadı! Çünkü kendi ülkelerindeki vatandaşlar, çocuklar, bebekler yatağa aç girerken; onlar başkalarına destek vermekle, yandaşlarına peşkeş çekmekle meşguldüler. Tarihte kendi vatandaşını bu kadar hakir gören bir iktidar görülmemiştir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidara geldiğimiz günden itibaren, işsizliğe, yoksulluğa, açlığa, eşitsizliğe son vereceğiz. Ranta, peşkeşe değil, vatandaşlarımıza emek vereceğiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!