Koç Üniversite İşçilerinin Direnişi Kazanımla Sonuçlandı

Hak gasplarına ve işten atmalara karşı direnişe geçen Koç Üniversitesi temizlik işçileri, direnişlerini 9. gününde kazanımla sonuçlandı.

featured

İSTANBUL – Hak gasplarına ve işten atmalara karşı direnişe geçen Koç Üniversitesi temizlik işçileri, direnişlerinin 9. gününde avukatlarla yaptıkları görüşmenin ardından direnişlerinin kazanımla sonuçlandığını belirtti.

Koç Üniversitesi’nde çalışan temizlik işçileri geçtiğimiz haftalarda bayram ikramiyeleri ve sosyal haklarının iyileştirilmesi için imza kampanyası düzenlemişti. Topladıkları imzaları üniversite yönetimine sunmak isteyen işçiler özel güvenlik engeliyle karşılaşmış, imza kampanyasına öncülük eden 6 işçinin çalışma yeri değiştirilmişti.

İşçiler bunun üzerine 18 Temmuz’da kampüs önünde direnişe geçti. Direnişin ilk gününde jandarma müdahalesiyle gözaltına alınan işçiler tüm baskı ve engellemelere rağmen mücadeleyi sürdürdü. Bu süreçte kapı önünde direnen işçiler Kod 48 ile işten atıldı.

Direnişin 9. gününde Koç Holding ve taşeron Eurest Service şirketinin avukatları işçilerle görüşme talep etti. Görüşme sonucunda işten çıkarılan işçiler tüm yasal haklarını ve kıdem tazminatlarını kazandı. Ayrıca Kod 48 olan (İşçinin art arda iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda üç iş günü işine devam etmemesi) işten çıkış kodu Kod 4 ile (Belirsiz süreli iş akdinin işveren tarafından haklı feshi) değiştirildi.

Koç Üniversitesi işçileri, iyi haberi sosyal medya hesaplarından paylaştı. Ayrıca 27 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00’de kutlama için yapacakları basın açıklamasına çağrı yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!