İZENERJİ’de TİS İmzalandı: Demokrasi İşçinin Ekmeği

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube ile İZENERJİ şirketi arasında yaklaşık 10 bin işçiyi ilgilendiren 7'nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) imza töreni gerçekleşti.

featured

İZMİR – İZENERJİ şirketi ile Genel- İş İzmir 2 No’lu Şubesi arasında 10 bin işçiyi ilgilendiren TİS’in imzalanması töreninde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Yağmaya karşı emeğimizi, ekmeğimizi memleketimizi savunacağız” dedi.

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube ile İZENERJİ şirketi arasında yaklaşık 10 bin işçiyi ilgilendiren 7’nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) imza töreni gerçekleşti. Törene, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel-iş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra çok sayıda işçi katıldı.

İmza töreninde “İş ekmek özgürlük”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Çeteler halka hesap verecek” sloganları atıldı.

BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI

Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, TİS sürecinin her anını üyeleriyle paylaştıklarını dile getirdi. Devlet-mafya siyaset ilişkileri ve emekçiye yönelik politikaları da eleştiren Yıldız, “Kadına, doğaya, çocuğa, hayata ve yaşama düşman bu gerici zihniyeti; özgürlükten, emekten, barıştan ve adaletten yana olan tüm halk güçleri olarak hep birlikte biz yeneceğiz ve mücadelesini biz vereceğiz” dedi.

DEMOKRASİ İŞÇİNİN EKMEĞİ

Genel-iş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, insanca yaşanacak ücret taleplerinin haklı olduğunu belirterek,  “Zor zamanlardan geçiyoruz ve bu zorluk saymakla bitmez, ekonomik ve siyasi kriz yaşayan bir ülkeyiz” dedi.  Adaletin hukukun olmadığı, iş cinayetlerinin, kuralsız çalışmanın olduğu yerde bir geriye gidiş olduğuna dikkat çeken Çalışkan, “Bu ülkede çetesi mafyası bir gün kaçacak ama biz üretmeye devam edeceğiz, bir arada olacağız. Demokrasi işçinin ekmeğidir. Hem haklarımızı talep edeceğiz hem de bu ülkede adaleti, demokrasiyi talep edeceğiz ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz diyeceğiz” diye konuştu.

‘KAZANIMLARA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da, İstanbul Sözleşmesi’ne değinerek, “Başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere bütün kazanımlarımıza bedeli ne olursa olsun sahip çıkacağız” dedi.  Çerkezoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “AKP iktidarı salgının ilk günden itibaren bütün politikalarını bir avuç sermayeyi korumak için şekillendirdi. Bu ülkenin emekçilerini, yurttaşlarını değil sermayeyi düşünerek attı adımları. İşten çıkarma yasağı da başta olmak üzere bugün sonlandı. 10 milyon işsizle, kapanan iş yerleriyle, artık imdat çığlıkları veren küçük esnafla, yoksullukla pandemi devam ediyor, o nedenle iktidarı sorumluluk almaya davet ediyoruz. Ücretsiz izin dayatmasına son verilsin, iş ve gelir kaybı uğrayanlara asgari gelir desteği sağlansın. Vergi de adalet sağlansın. Milyonlar işsizlik ve açlıkla boğuşurken bir avuç yandaşa maaş sağlamazsanız kaynak var. Ülke kaynaklarını hortumlayacak olan Kanal İstanbul’u inadına dayatmazsanız. Buradan bir kez daha sesleniyoruz; yağma yok. Direne direne, emeğimizi, ekmeğimizi memleketimizi savunacağız. Söke söke yağmaya karşı direne direne mücadele diyoruz.”

İLKLER SAĞLANDI

Son olarak söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, “Sözleşmeyi büyük bir kazançla nihayetlendirdik. Toplu Sözleşme çalışanların hak ettiği çok önemli bir anlaşma ortaya çıktı. Bu toplu sözleşme bir çok ilki de sağladı” dedi.

Yapılan konuşmalar ardından TİS imzalandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!