İspanyol Arama Kurtarma Ekibi: Enkaza İş Makinesiyle Girmek Ölüm Demek… Daha Çok İnsan Kurtarabilirdik

Türkiye’yi terk eden İspanyol arama kurtarma ekibi, “Hükümet enkazlara iş makineleriyle girmeye karar verdi. Böyle bir şey bir sürü insanın ölmesi demek, biz bunun bir parçası olmayacağız” dedi.

featured

HATAY – İspanyol kanalı rtve, arama kurtarma çalışması için birçok farklı ülkeden gelen kurtarma ekiplerinin, Türkiye’yi neden terk ettiğine dair haber yayımladı. Adana Uluslararası dış hatlar terminalinde dönüş için bekleyen ekiplerden İspanyol STK temsilcisi, “Türk hükümeti enkazlara iş makineleriyle girmeye karar verdi. İş makinalarını koymak demek, zaman kazanmak demek. Fakat makinalar insanları öldürür. Böyle bir şey bir sürü insanın ölmesi demek. Biz bunun bir parçası olmayacağız” dedi.

İŞ MAKİNELERİYLE ENKAZA GİRME KARARI

Slovakya arama kurtarma ekibinde yer alan bir gönüllü, 4 gündür çalıştıklarını belirterek, “Bize bugün döneceğimiz söylendi, çünkü artık tam bir insanlık krizi ortaya çıkıyor. Zira hükümet iş makinalarıyla enkaza girmeye karar vermiş” ifadelerini kullandı.

İYİ BİR KOORDİNASYON SAĞLANSAYDI DAHA ÇOK İNSAN KURTARABİLİRDİK

İspanyol ekip giderayak koordinasyonsuzluktan şikayet etti. İspanya devlet televizyonu RTVE’ye konuşan ekip üyesi Pedro Frutos, ”Yetkililer makinelerle girmeye karar verdi. Bunun anlamı şu: Eğer makine koyarsanız birçok insanı öldürürsünüz. Biz o aşamada yer alamayız” dedi.

Ekipten Juan Francisco Gutierrez Zazo da şunları söyledi: ”Hükümet ya da bu alanda sorumluluk sahibi hangi kurumsa daha iyi bir koordinasyon sağlasaydı burada yardıma gelen ekiplerden daha iyi yararlanılabilirdi. Böylelikle daha çok insan kurtarabilirdik.”

Arama kurtarma ekibinde yer alan Dünya Doktorları Derneği Temsilcisi, depremin vurduğu Suriye’de yaşanan duruma değinerek, “Size Suriye’deki durumu anlamanız için örnek vereyim. Enkaza makinaları götürüyoruz ama makinalar için kullanabilecek yakıt yok, insanları kurtaralım” diyerek seslendi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!