Diyarbakır’da Fırın İşçileri İş Bıraktı

Emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirten ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen fırın işçileri, iş bırakma eylemi yaptı.

featured

DİYARBAKIR/AMED – Emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirten ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen fırın işçileri, iş bırakma eylemi yaptı.

Amed’te çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep eden fırın işçileri, Dağkapı Meydanı’nda greve gitti. “Diyarbakır fırıncıları haklıdır kazanacaktır”, “Sendika istiyoruz, adaleti sağlayacak başkan istiyoruz”, “Sigortasız işçiliğe son” ve “Tam yevmiye hakkımız, söke söke alırız” dövizlerinin olduğu eyleme kentte faaliyet gösteren birçok fırın işçisi katıldı.

‘EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ’

Çalışma şartlarının yasal haklar çerçevesinde düzeltilmesini talep eden fırın işçisi Recep Öztekin, sigortasız ve tatilsiz haftanın her günü 14 saat yoğun bir iş temposuyla çalıştıklarını kaydetti. Yoğun çalışmanın sonucu olarak gün sonunda aldıkları yevmiyenin verilen emeğin karşılığı olmadığını dile getiren Öztekin, “Bu hususta işçiler olarak mağduriyetimizi yetkili makamlara beyan ediyoruz. Yurt genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, alım gücünün oldukça düşmesi, bunun karşılığında biz fırın çalışanları ve ustaların emeğinin karşılık bulmamasından ötürü fırın çalışanları olarak iş bıraktığımızı burada bir kez daha dile getiriyoruz. Fırın çalışanları lehine gerekli hassasiyetin gösterilip çalışma şartlarımızın iyileştirilmesini talep ve temenni ediyoruz” diye konuştu.

Grev, “Başkan istifa” sloganlarıyla son buldu.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!