DİSK: “Ölümler gerekli önlemler alınmadığı için yaşanıyor”

featured

Sakarya’da bulunan havai fişek fabrikasında yaşanan patlamanın ardından DİSK olay yerine ulaştı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu ve DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Aslan patlamanın yaşandığı fabrikada incelemelerde bulundu. DİSK heyeti olarak patlamanın yaşandığı fabrikada inceleme yaptıklarını belirten Çerkezoğlu, gözlemlerini anlattı. Aynı fabrikada daha önce yaşanan patlamaları da hatırlatan Çerkezoğlu, “Gerekli önlemler alınmadığı için bu ölümler yaşanıyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre şu ana kadar patlama dolayısıyla en az 4 işçi yaşamını yitirirken 97 kişi yaralandı.

Olay yerinde açıklama yapan Çerkezoğlu’nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

  • Binada hala patlamalar meydana gelmekte.
  • Bazı işçilere hala ulaşılamadı.
  • Patlama yerinin çevresinde dahi çok büyük bir hasar var.
  • Sorumluların açığa çıkartılması için DİSK olarak sürecin takipçisi olacağız.
  • Bu fabrikada daha önce de defalarca patlamalar gerçekleşmiş.
  • Gerekli tedbirler alınmamış olmasına rağmen çalışmaya devam edilmiş.
  • Bu işyeri sendikalı olsaydı daha sağlıklı bir denetim gerçekleşirdi.

İSİG: “Devlet bugüne kadar neden önlem almadı?”

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) ise fabrikada geçtiğimiz yıllarda da patlamalar meydana geldiğini, patlamalar nedeniyle 5 işçinin hayatını kaybettiğini ve 100’e yakın işçi yaralandığını hatırlattı. 11 Şubat 2011’de yaşanan patlamayı hatırlatan İSİG, o dönem fabrika müdürünün “Patlayıcı maddelerin yaratacağı iş kazalarının yüzde 98’i önlenemez. Ölen işçinin de korkudan ödü patlamış” diye açıklama yaptığını hatırlattı. İSİG, “Bu fabrika da yaşanan patlamalar, ölümler ve yaralanmalar belli. Fabrikanın süreç içinde adı ve mekanı değiştiriliyor ama sahibi aynı aile. Devlet bugüne kadar neden önlem almadı?” diye sordu.

Sendika.Org

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!