Boğaziçi Direnişinde 332 Gözaltı, 10 Kişiye Ev Hapsi

ankara-bogazici-direnisi-01
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA – Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin ve akademisyenlerin, AKP şefi/Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan tarafından kayyum rektör olarak atanan Melih Bulu’ya karşı başlattıkları eylemde 332 öğrenci işkenceyle gözaltına alındı.

Ankara’da, Çankaya Belediyesi önünde Boğaziçili öğrencilere destek eylemine polis saldırdı. Eylem yapmak isteyenlerin Kızılay’ın ara sokaklarında toplanmasını engellemeye çalışan polis öğrencilere burada da saldırdı. Atatürk Bulvarında yol trafiğe kapatılırken çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler yere yatırıldı ters kelepçe işkencesi gördü. Polis eylemde gözaltına aldığı bir öğrencinin de dişini kırdı.

Ankara’nın farklı üniversitelerinde öğrencilerin yapmak istediği basın açıklamasına izin vermeyen polis çevredekiler tarafından protesto edildi. Polis, “Ne iktidar ne rektör üniversiteler bizimdir”, “Kayyum rektör istemiyoruz”, “Polis başını eğ” sloganları atan öğrencilerin yürümesine izin vermedi.

‘Başımız dik, yüzümüzü aşağı eğmeyeceğiz’

Gözaltına alınmak isteyen bir öğrenci polislere seslenerek, “Bu ülkede üniversitelilerin, aydınlık bir gelecek isteyenlerin, devrimcilerin üzerine faşist güçlerle, arkanızda gördüğünüz polislerle saldırıyorlar. Biz bu ablukaya izin vermeyiz. Başımız dik aşağı yüzümüzü eğmedik. Faşizmin karşısında dimdik bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

10 Kişiye ev hapsi

Öğrenciler, gözaltına alındıkları araçtan paylaştıkları video mesajda, “Aşağı bakmayacağız, bundan sonrası sizde” diye haykırdı.

Boğaziçi Ünversitesi öğrencilerinin Boğaziçi, Etiler, Bebek başta olmak üzere birçok alana yayılan direnişinde polis saldırısında gözaltına alınanlar gece geç saatlerde ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından 98 kişi serbest bırakıldı. 10 Kişi savcının mevcutlu istemesi nedeniyle gözaltında tutuldu.

Soruşturmayı yürüten savcı, tüm öğrenciler için emniyet ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmaları yönünde karar verirken 10 kişinin savcılığa çıkarılması yönünde karar verdi. Gözaltındaki 10 kişi emniyetteki işlemlerin ardından savcılığa sevk edildi.

Savcılık 10 kişiyi ev hapsi talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlik, savcılığın talebine uyarak 10 sosyalist için ev hapsi kararı verdi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!