Bel Karper’de Grevdeki İşçiler İşten Çıkarıldı

Çorlu'daki Bel Karper'de işçiler, TİS hakları için başlattıkları grevi kararlılıkla sürdürüyor. Grevdeki 4 işçinin işten atılıp onların yerine işçi alınması, işçilerin tepkisini çekti.

featured

ÇORLU – Çorlu’da bulunan Bel Karper’de beyaz yakalıları ve taşeron işçileri, grevdeki işçilerin makinesinde çalıştırıp üretim yapmaya çalışan Bel Karper’in grev kırıcılığına rağmen, işçilerin grevi 45. günü geride bıraktı. Bel Karper’de grevdeki 4 işçinin işten atılıp onların yerine işçi alınması, grevdeki işçilerin tepkisini çekti.

Fransız gıda tekeli Bel Grup’a bağlı, Bel Karper yönetimi, Tekgıda-İş’te örgütlenerek uzun süren hukuk mücadelesinden sonra toplu sözleme hakkına kavuşan işçilerin TİS hakkını tanımadı. TİS görüşmelerinin hiçbirine katılmayan yönetim, sendikadan istifa baskısına boyun eğmeyen baştemsilciyi Kod 29’dan işten attı, 12 işçiyi de ücretsiz izine gönderdi. İşçilerin fabrika önünde direnişi sonucu ücretsiz izne çıkartılan işçiler ise işbaşı yaptı. Direniş bittikten birkaç hafta sonra greve çıkan Bel Karper işçileri mücadeleyi sonuna sürdüreceklerini belirtiyor. İşçiler eylemlerini gerekirse Bel Karper’in İstanbul’daki ve Fransa’daki merkezlerinin önünde de sürdüreceklerini dile getiriyorlar.

“BEL KARPER YASALARI ÇİĞNİYOR”

Bel Karper yönetimi yasaları hiçe sayarak üretime devam etmek istiyor. Fabrikada grev öncesi de çalışan ama sendika üyesi olmayan 10 taşeron işçi ile birlikte müdürlerin de dahil olduğu beyaz yakalıları, grevdeki işçilerin makinesinde çalıştırarak üretim yapmak isteniyor. Hatta sendika üyesi olup grev kapsamı dışında olan bakımcılar da çalışmaya zorlanıyor. Tekgıda-İş ve işçiler grev yasasını hiçe saydığı için Bel Karper yönetimini şikayet etmelerine rağmen bir sonuç alamadılar. Şikayetleri üzerine fabrikaya İŞKUR ve CİMER’den denetçilerin geldiğini belirten işçiler “Denetçiler gelmesine rağmen fabrika yönetimi yasa dışı şekilde üretim yapmak istiyor. Ama biz yasa dışı şekilde üretim yapanları engellemek için servisleri engellediğimizde hemen savcılığa çağrılıyoruz” diyerek tepkilerini dile getiriyor.

İŞTEN ATMA ÖFKEYİ BÜYÜTTÜ

Bel Karper işçilerinin grevinde ilkler de yaşanıyor. Bel Karper yönetimi “Çalışan işçilere sataştığı” gerekçesiyle grevdeki dört işçiyi işten atıp, yerine dört işçi alarak onlara işbaşı yaptırdı. Grevde olup işten atılan 10 yıllık İşçi Nazım Öner “Grev yerinde sataşma yaptığım gerekçesi ile benimle birlikte dört arkadaşı tazminatsız olarak işten attı. Bizim yerimize dört işçi alarak işbaşı yaptırdı. Buradaki amaç ‘Çok ileri gitmeyin yoksa herkesi işten atarım’ diyerek grev alanında moral bozmak, yılgınlık yaratmak. Ama tam tersi etki yarattı, Grevci işçilerin öfkesi daha da arttı” diyor.

Fabrika yönetimi grevi kırmak için üretim yaparken, işçiler ve sendika ise bu konuda hiçbir prosedüre uyulmadığını söylüyor. Normal üretimde peynirin önce 80 dereceden geçip tepsilere konması, sonra da 144 derecede piştikten sonra paketlemeye gitmesi gerektiğini belirten işçiler, şimdi ise 80-90 derecede piştikten sonra paketlenmeye gittiğini iddia ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!