Bayrampaşa Belediyesi İşçilerinden Şantiye Önünde Eylem

Bayrampaşa Belediyesi işçileri, Esenler'deki Temizlik İşleri Şantiyesi önünde eylem yaparak 2018 yılında imzalanan sözleşmedeki haklarını ve Kod 29 ile işten atılan arkadaşlarının işe iadelerini istedi.

bayrampasa-iscileri
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – KHK ile belediye şirketlerine geçirilen ve Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan sözleşmeyle 2 yıl yüzde 4’lük zamma mahkum edilen Bayrampaşa Belediyesi işçileri temizlik Esenler’deki Temizlik İşleri Şantiyesi önünde eylem yaptı. İşçiler, 2018 yılında imzalanan sözleşmedeki haklarını ve Kod 29 ile işten atılan arkadaşlarının işe iadelerini istedi.

Belediye yönetimi ve belediye şirketi BAYPAŞ ile 2018 yılında imzalanan sözleşmeye göre işçilere asgari ücretin yüzde 35 üzerinde ücret ödenmesi gerekiyor. Ancak işçiler en az 30 aydır bu haklarını alamıyor. Ayrıca AKP’li belediye, haklarını isteyen işçileri Kod 29 ile işten atıyor.

DİSK Genel-İş İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şube üyesi işçiler ile direnişteki Simbo, SML Etiket işçileri ile Emeğin Gücü ve İTK’nin de destek verdiği eylemde konuşan, Kod 29 ile işten atılan Bayrampaşa Belediyesi işçilerinden İzzettin Akan, şantiyeden bekleyen arkadaşlarına seslenerek, “Bugün biz kovulduk ama bir gün sıra size de gelecek. O zaman yanınızda kimseyi bulamazsınız. Burada hepimizin hakkı yeniyor. Ben ne yaptım da işten atıldım? Sizin hakkınızı savundum” diye konuştu.

Akan, “Ben DİSK’e üye değilim ama bugün DİSK burada. DİSK benden para almadı, Hizmet-İş para aldı. Benim sendikamın burada olması gerekiyor ama onlar belediyenin yanında olmayı tercih etti” dedi.

Kod 29 ile işten atılan bir diğer işçi Mehmet Aydoğdu da “Kod 29 diyorlar. Ben Kod 29’u bunlardan öğrendim. Kağıt üzerinde oyunlar oynadılar, beni işten attılar. Ben kağıt oyunu bilmem, yalnız çalışmayı bilirim. 20 sene böyle köle gibi çalıştım” dedi.

‘EMEK SÖMÜRÜSÜNÜN CHP’Sİ AKP’Sİ YOK’

İşçilerin şantiye önündeki eyleminde söz alan DİSK Genel-İş İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Adil Çiftçi de “Sustukça sağcısı solcusu emek gaspına devam edecek, bugün iktidar değişebilir ama sömürü değişmiyor. AKP’li Bayrampaşa Belediyesi’nde işçiler işten atılıyor, CHP’li Bakırköy Belediyesi’nde işçilerin toplu sözleşme hakkı tanınmıyor, hakkını isteyen işçiler işten atılıyor” dedi.

Şantiyedeki işçilere seslenen Çiftçi, “Bugün yan yana gelmeniz gerekiyor. Bir bakın çalıştığınız şantiyeye, insanlık dışı bir yer. Bu şartlarda çalıştınız, işten atılan arkadaşlarınız da pandemi demedi, soğuk demedi, çamur demedi Bayrampaşa halkına hizmet etti ama bakın karşılığı Kod 29 ile işten atılmak oldu” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!