Bakırköy Belediyesi İşçileri, İşe İade ve TİS Taleplerini Yineledi

Bakırköy Belediyesi işçileri, eylemlerinin 16'ncı haftasında keyfi olarak işten atılan işçilerin geri alınmasını talep etti.

bkrkz
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Bakırköy Belediyesi işçileri, anayasal hakları olan toplu sözleşmelerin yapılmasını ve keyfi olarak işten atılan işçilerin geri alınmasını talep etmek için her hafta Salı ve Perşembe günleri yaptıkları basın açıklamalarının 16’ncısını düzenledi. Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen işçiler “Toplu iş sözleşme hakkımız engellenemez“ pankartı açtı. Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) İstanbul Avrupa Yakası 2 No’lu Şube Mali Sekreteri Süreyya Doğan, belediyenin uygulamalarının emek düşmanlığı olduğunu belirterek, tek isteklerinin kurallı, güvenceli ve toplu sözleşmeli çalışmak olduğunu söyledi.  

İNSANI HAKLARINI TALEP ETTİLER 

Doğan yaşadıkları haksızlığı şu sözler ile açıkladı: “696 sayılı kanun hükmünde kararnamenin belediye işçilerine uyguladığı KHK sözleşmesi 1 Temmuz 2020 tarihinde sona ermiştir. Bu tarihten itibaren belediye işçileri zam almamıştır. Eşit işe eşit ücret söylemi ile maaşlar düşürülmüş, yemek paraları 5 liraya indirilmiştir. 2018’den önce taşeron şirketler, belediyeden ihale alarak eleman çalıştırdığı dönemlerde, taşeron tarafından verilen iş ayakkabıları, iş elbiseleri ve koruyucu ekipmanlar, belediye şirketinde verilmemeye başlamıştır. Taşeron şirketlerin ihale ile kazandığı kar, 2018’den sonra belediye şirketine kaldığı halde, çalışanların verilmeyen iş elbiseleri, iş ayakkabıları ve koruyucu ekipmanları üzerinden de kar edilmeye başlanmıştır.” 

SENDİKALI İŞÇİLERE BASKI  

Sesini duyurmak için sendikalaşan ve hakkını arayan işçilerin işten çıkarıldığına dikkati çeken Doğan, “Bu da yetmezmiş gibi işçilere sendikadan istifa baskısı ile zorla evrak imzalatma gibi yasal olmayan, demokrasi ile bağdaşmayan, hak, hukuk ve adalet kavramları ile alakası olmayan bir davranışla, emek düşmanlığı yapılmıştır” diye ifade etti.  Açıklamanın ardından işçiler, belediye binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Doğan burada işçilerin taleplerini şu şekilde sıraladı:  

  • İşçilerin toplu sözleşmesi yapılsın, demokratik ve yasal talepleri yerine getirilsin. 
  • İşçilerin ekmeği ile oynamayın, işçilere baskı yapmayın. 
  • Bakırköy işçilerinin anayasal hakkı olan toplu sözleşmeleri yapılsın. 
  • Keyfi olarak işten attığınız işçiler geri alınsın. 
  • Ücretlerinde kesinti yaptığınız işçilerin ücretleri eski haline getirilsin. 
  • İşçiler üzerinde yapılan baskılara tehditlere son verilsin. 
  • Sendikalı olma hakkımıza saygı gösterilsin. 
  • Sorunlarımız masada çözülsün.(ma)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!