Ahenk Halı İşçileri İş Bıraktı

Ahenk Halı fabrikasında işçiler işverenin açıkladığı yüzde 50 zamma iş bırakarak yanıt verdi.

featured

ANTEP – Antep’te kurulu Ahenk Halı fabrikasında işçiler, patronun açıkladığı yüzde 50 zammını redderek iş bıraktı.

3. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Ahenk Halı’da yüzde 50’lik zammı düşük bulan işçiler iş bıraktı. Bunun üzerine patronunun yanlarına gelerek, “Burada benim dediğim olur, ben ne zam verirsem o olur. İsteyen çalışsın istemeyen çıksın, gitsin” dediğini aktaran işçiler, “Bize köle gibi davrandığının kanıtıdır bu cümle” dedi.

İşçiler maaş ödemelerinde düzensizlik olduğunu belirterek ocak ayı maaşlarının dört parça halinde ödendiğini söylediler.

İşçiler fabrika dışında beklerken BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve beraberindeki heyet de fabrika önüne geldi. İşçi temsilcileri ile birlikte patronla görüşen Türkmen, işçilerin taleplerini iletti.

Bir açıklama yapan Mehmet Türkmen, üyelerinin de bulunduğu Ahenk Halı’da işçilerin yüzde 55 zam talep ettiğini vurguladı. Ayrıca asgari ücretten fazla ücret alan işçilerin asgari ücret kısmının bankaya yatırıldığını, kalanın ise elden verildiğini belirten Türkmen, “Bu kıdem tazminatından emekli maaşına kadar hak kaybı anlamına geliyor. İşçilerin taleplerinden biri de bütün ücretlerinin bankaya yatırılması ve bordroya yansıması. Bir diğer sorun da işçilerin geçen ayın ücretlerini alamaması. Yasalar da bu sebeple işçilere çalışmama hakkı tanıyor. Bu talepler kabul edilene kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!