9 Yakınını Kaybeden Depremzede: Bizi Ölüme Terk Ettiler

Adıyaman'da enkaz altında kalan 9 yakınının cenazesini 7 gün sonra teslim alan Gözde Turhan, sesler gelmesine rağmen 2 gün boyunca müdahale edilmediğini belirterek, "Bizi ölüme terk ettiler" dedi.

featured

ADIYAMAN – Depremlerde, Adıyaman’a bağlı Sümerpark Mahallesi’nde çöken binadan hala cenazeler çıkarılıyor. Çok sayıda kişinin enkaz altında kaldığı binadan şu ana kadar 40’ı aşkın kişinin cenazesi çıkarıldı. Halen cenazelerin çıkmaya devam ettiği binanın enkazında kaç kişinin kaldığı bilinmezken, Gözde Turhan 9 yakınını kaybetti. En son enkazdan ağabeyinin cenazesi çıkarılan Turhan, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

‘SESLER GELİYORDU, 2 GÜN BEKLEDİK’

Deprem sabahı saat 04.17’de büyük bir sarsıntıyla uyandıklarını ve dışarıya çıktıklarını belirten Turhan, “Dışarı çıktık ki ortalık ana baba günü. Her taraf yıkılmış. Mahşer yeriydi. Hemen kardeşimin evine koşup geldim. Geldiğimde baktım ki bina çökmüş. Kardeşim ve çocukları o yıkılan binanın altındaydı. İki gün boyunca bir kurtarma ekibinin gelmesini bekledik. Hiçbir şekilde kimse gelmedi. İki gün boyunca binadan sesler geliyordu” diye anlattı.

‘ÖLÜME TERK ETTİLER’

Yeğeninin cansız bedeninin enkaz altından çıkarıldığını söyleyen Turhan, “Kastamonu’da resim öğretmeniydi. Berfin Ün. Burada sesi geliyordu. Müdahale edilmedi. Cenazesi çıkarıldığı zaman vücudunda herhangi bir yara veya şişme yoktu. Ölüme terk ettiler. Bu insanların yarısını burada ölüme terk ettiler. 9 canımı kaybettim. Erkek kardeşim öğretmendi, yengem hemşireydi, ikizleri ve 3 aylık bebekleri ile birlikte yaşamını yitirdiler. Yine ablam, eniştem ve 2 çocukları da burada hayatını kaybetti. Hiçbir şekilde yardım etmediler. Bizim ocağımıza incir ağacı diktiler” diye belirtti.

VALİ ÇUHADAR’A TEPKİ

Halkın yardım çağrılarına sırıtarak cevap vermesi ile Adıyaman’da tepkilerin odağı haline gelen Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’a da tepki gösteren Turhan, “Vali gelip gülümseyerek, haberlere de çıkmış pis pis sırıtıyor. 10-20 ev yıkılmış. Sen kör müsün? Sen bir çık. Boşu boşuna mı o koltukta oturuyorsun. Sen görevin insanlara yardım etmek. Sen bugün bana yardım etmeyeceksen, sen yerin dibine gir. Yerin dibine geç. Sen de aynı acıyı yaşa. Senin de sol yanın sızlasın. Sen benim ailemi mahvettin, sen de mahvol. Bizim ciğerimiz yandı. Şu an evsiz barksızız. Can gitmesin, mal gitseydi. Malın peşinde değiliz. Canımız yandı. Hiçbir şekilde yardım edilmedi” diyerek tepki gösterdi.

7 GÜN SONRA CENAZELERİNİ ALABİLDİ

Cenazelerinin 7 gün sonra enkazdan çıkarıldığını kaydeden Turhan, “Gece 10-11’de mezarlığa gidip cenazelerimizi defnettik. Bizim ciğerimiz yandı, başkasının yanmasın” dedi. (MA / Ahmet Kanbal – Ömer Akın)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!