51. Yılında 15-16 Haziran Çağrısı

Tuzla'da basın açıklaması yapan 15-16 Haziran Bileşenleri, Büyük işçi Direnişinin 51. yılı olan 15 Haziran'da Kadıköy İskele Meydanı'nda yapılacak eyleme çağrı yaptı.

featured

İSTANBUL – 15-16 Haziran Bileşenleri, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır” şiarıyla 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 51. yılı etkinlikleri kapsamında Tuzla Gemi Tersanesi önünde bildiri dağıttı, İçmeler Köprüsü’nde basın açıklaması yaptı.

“Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır”, “Yaşasın 15-16 Haziran direnişimiz”, “Zafer drenin işçilerin olacak” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı okudu.

Saygılı, “Bundan tam 51 yıl önce, Türkiye işçi sınıfı görkemli bir direniş ortaya koyarak tarihe geçti. 1961 yılında işçilerin kitlesel olarak katıldığı Saraçhane Mitingi ile başlayan süreç Kavel, Paşabahçe, Derby, Kozlu, Alpagut, Singer, Sungurlar gibi direnişlerle hızlıca gelişti. Sınıf mücadele ettikçe dayanışma büyüyor, eylemler artıyor, emekçi mahalleler direniş alanlarına desteğe geliyordu. İşgal eylemleri, grev ve direnişlerle büyüyen sınıf mücadelesinde devlet eliyle kurdurulan Türk-İş, eylemleri sınırlandırıyor ve işçileri geri çekmeye çalışıyordu. Ancak işçi sınıfı kazanımlarını korumak ve geliştirmekte kararlıydı. Mücadeleci işçiler tarafından 1967 yılında DİSK kuruldu” dedi.

TÜRKİYE’Yİ SARSAN BİR DİRENİŞ

Düzenin yasalarına karşı fiili meşru mücadele anlayışı ile sendikal bürokrasiye karşı fabrika komiteleri ile yükselen ve militanlaşan hareketi bastırmak adına patronlar, devlet her yola başvurduğunu kaydeden Saygılı, “Eylemler kolluk güçleri ile şiddet uygulayarak, öncü işçileri tutuklayarak, kurşun sıkarak dağıtılmaya çalışılıyor, DİSK’e üye olan işyerlerinde türlü ayak oyunları oynanıyordu. Gelinen aşamada sermaye sınıfı hareketi engellemek adına bir yasa çıkartarak DİSK’i, dolayısıyla mücadeleyi sınırlandırmak, baskılamak istedi. İşçiler ise o dönem mücadelenin en ileri mevziisi olarak ortaya çıkan DİSK’in sınırlanmasına karşı cevabı Türkiye’yi sarsacak bir direniş ortaya koymak oldu” diye belirtti.

51 YIL ÖNCE 150 BİN İŞÇİ YÜRÜDÜ

15 Haziran 1970’te sınıf mücadelesine taş koyma çabalarına karşı 150 binden fazla işçi, fabrikalarında şalterleri indirerek İstanbul’da yürüyüşe geçtiğini söyleyen Saygılı, “16 Haziran’da Gebze, Ankara, İzmir ve İzmit’te mitingler yapıldı. İşçilerin önüne barikatlar kuruldu, askeri birlikler yığıldı, yürüyüşler birleşmesin diye köprüler kaldırıldı, ateş açıldı ancak bu militan direniş tüm engelleri aşa aşa yolunu buldu ve sürdürüldü. Patronların devrim olduğu korkusu ile ülkeden kaçtığı bu hareket karşısında devlet sıkı yönetim ilan etti. Nihayetinde ortaya konulan direnişle çıkartılmak istenen yasa geri çektirilmiş oldu” diye konuştu.

15-16 HAZİRAN YÜRÜNECEK YOLU GÖSTERİYOR

15-16 Haziran büyük işçi direnişi üzerinden yarım asır geçmesine rağmen sınıfa yönelik saldırılara karşı dayanışmanın, militanlığın, fiili meşru çizginin ve birleşik mücadelenin en iyi örneği olma özelliğini koruduğunu vurgulayan Saygılı, “İşçi sınıfının mücadele sahnesine çıkarak dosta düşmana gücünü kabullendirdiği 15-16 Haziran direnişi bugün de yürünecek yolu göstermeye devam ediyor” dedi.

‘GENEL GREV, GENEL DİRENİŞ’ HATTINDA ÖRGÜTLENELİM

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi ışığında yeni bir döneme hazırlanma çağrısı yapan Saygılı, “Bu hazırlık kapsamında fabrika komitelerinin inşa edilmesi, birleşik bir mücadelenin örgütlenmesi adına sınıfımızın kazanması ve mücadele etmesi gereken talepleri bir kez daha tekrarlıyoruz! Krizin ve salgının faturasını ödememek için, haklarımızın korunması için birleşmeli, örgütlenmeli ve mücadele etmeliyiz. Sermayenin azgın saldırılarına karşı 15-16 Haziran’ın ruhuyla ‘Genel grev, genel direniş’ hattında örgütlenelim” diye belirtti.

TALEPLER

Saygılı taleplerini şöyle sıraladı:
🔹Herkese güvenceli iş, insanca yaşam
🔹Ekonomik krizin faturasını işçiler değil kapitalistler ödesin
🔹İşten atmalar yasaklansın, 25/2, Kod-29, Kod-46 kaldırılsın
🔹Kıdem tazminatının fona devri çalışmaları durdurulsun
🔹Ücretsiz izin ve telafi çalışma kaldırılsın
🔹Zorunlu alanlar dışında tüm işçilere ücretli idari izin verilsin
🔹İşçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini gerçek anlamı ile alınsın
🔹Örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılsın.

KADIKÖY’E ÇAĞRI

Açıklamanın ardından 15-16 Haziran Bileşenleri tersane işçilerine bildiri dağıtarak, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 51. yılı olan 15 Haziran’da Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak eyleme çağrı yaptı. (etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!