125 Bin Metal İşçisini İlgilendiren Toplu Sözleşme Masasında Anlaşma Sağlanamadı

Türk Metal Sendikası, metal grup toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) ilk altı ay için yüzde 12, diğer altı aylar için ise enflasyon oranındaki teklifini reddetti. Görüşmede ‘uyuşmazlık tutanağı’ tutuldu. Türk Metal Sendikası, arabuluculuk dönemini başlattığını duyurdu.

featured

ANKARA –  Türk Metal Sendikası ve MESS arasında 12 Ekim 2021 tarihinde başlayan ve 125 bin metal işçisini ilgilendiren grup toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin beşinci oturumda, işveren sendikasının ilk 6 ay için yüzde 12, diğer altı aylar için ise enflasyon oranındaki teklifi reddedildi. Görüşmede, ‘toplu iş sözleşmesi uyuşmazlık tutanağı’ tutuldu. Türk Metal Sendikası’nın konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

“MESS, SENDİKAMIZIN KABUL EDEMEYECEĞİ BİR ÜCRET ARTIŞI TEKLİFİNDE BULUNMUŞTUR”

“Sendikamız Türk Metal, bugüne kadar yürütülen bütün sözleşme müzakerelerinde olduğu gibi bu sözleşme sürecinde de sosyal diyalog anlayışıyla hareket etmiş, çalışma barışını bozucu uzlaşmaz bir tavır ortaya koymamıştır. Türk Metal, sözleşmenin masada bitirilmesi için elinden gelen çabayı ortaya koymuştur. Ancak sendikamızın bu duyarlı ve yapıcı yaklaşımı karşısında, ne yazık ki muhatabımız olan MESS, bugün yapılan oturumda sendikamızın kabul edemeyeceği bir ücret artışı teklifinde bulunmuştur.

“SÖZLEŞME MASASI TERK EDİLDİ, ARABULUCU SÜRECİ BAŞLATILDI”

Sendikamızın teklifine karşılık ilk 6 ay için yüzde 12, diğer altı aylık periyotlar için enflasyon oranında artış önermiştir. Sosyal haklara ise birinci yıl için yüzde 19,25, ikinci yıl için de enflasyon oranı kadar artış teklif edilmiştir. Türk Metal Sendikası, sergilenen bu uzlaşmaz tutum nedeniyle sözleşme masasını terk etmiş, uyuşmazlık tutanağını tutarak arabulucu sürecini başlatmıştır.

“BU YAKLAŞIM KABUL EDİLEMEZ”

Sendikamız, böyle bir dönemde metal işçilerine reva görülen bu teklifi ve çalışma barışını ortadan kaldırmayı amaçlayan bu yaklaşımı kabul etmemektedir. Sendikamız buna karşı tavrını açıkça ortaya koymuştur. Türk Metal, MESS’in uzlaşmaz tutum ve yaklaşımına karşı, yasal ve meşru eylemleri ortaya koymaktan çekinmeyecektir. Türk Metal Sendikası, bundan sonraki süreçte etkili ve yaygın eylemlerinin sonuç alınıncaya kadar artarak devam edeceğini ilan etmektedir.”(Anka)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!