Hekimlerden Yeni Yönetmeliğe Tepki: Düzenleme Geri Çekilsin!

Sağlık emekçileri, bakanlığın hekimler için getirdiği yeni yönetmeliğin hasta ve hekim ilişkisine müdahale olduğunu belirterek düzenlemenin geri çekilmesini istedi.

featured

İSTANBUL – İstanbul Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı’nın, hekimlerin mesleki bağımsızlık ve serbest meslek haklarına ilişkin yaptığı yönetmelik değişikliğine tepki göstermek amacıyla Bağcılar ilçesinde bulunan Medipol Mega Bağcılar Hastanesi önünde açıklama yapmak istedi. “Hastalarımızın hekim seçme hakkını ve serbest meslek hakkımızı savunuyoruz” sloganıyla yapılan eylem polis tarafından engellendi. Polisin engellemelerine tepki gösteren sağlık emekçileri, Cağaloğlu’nda bulunan İstanbul Tabip Odası binasına geçerek basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın metnini İstanbul Tabip Odası Özel Hekimlik Komisyonu’ndan Hasan Oğan okudu.

DÜZENLEME BİR MÜDAHALEDİR

Getirilen düzenlemeyi hekimler ile hastalar arasındaki ilişkiye müdahale olarak belirten Oğan, bu düzenleme ile ancak küçük bir azınlığın sözleşme yapacağını aktardı. Oğan, “Muayenehanesi olan hekimlerin büyük çoğunluğu ise özel hastaneler ile sözleşme imzalayamayacaktır. Hastalar zorunlu olarak özel hastane patronlarının seçtiği ve dayatılan koşulları zorunlu olarak kabul eden hekimlere tedavi olmak zorunda kalacaklardır” dedi.

‘DÜZENLEME GERİ ÇEKİLSİN’

Bu düzenlemeyle hastanın en temel hakkı olan hekimini seçme hakkının doğrudan ortadan kalkacağını belirten Oğan, Sağlık Bakanlığı’nın esas görevinin sağlık sermayesinin çıkarlarının aksine hasta haklarını koruması gerektiğini vurguladı. Oğan, “Sağlık Bakanı Koca’nın da sahip olduğu hastane zinciri dahil olmak üzere sadece bir avuç özel hastane zincirinin çıkarını gözeten, arkasında anlamadığımız hedeflerin, oyunların bulunduğunu düşündüğümüz yönetmeliğin bir an önce geri çekilmesini ve hastalara mağduriyet yaşatılmamasını istiyoruz” çağrısında bulundu.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!