Hastanenin Kapatılma Kararına ve İşçi Kıyımına Karşı Protesto

Ankara Verem Savaş Derneği Nusret Karasu Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin kapatılması ve 50 çalışanın işten çıkarılacağı kararlarını sağlık meslek örgütleri açıklama yaparak protesto etti.

featured

ANKARA – Özel Hastaneler Yönetmeliği kapsamında fiziksel şartlarının uygun olmadığı gerekçe gösterilerek Ankara Nusret Karasu Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin kapatılması ardından elli kişinin de işine son verilmesi kararı hastane çalışanlarına telefon üzerinden iletildiği açıklandı.

Ankara Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği bu kararı protesto eden bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında hastanenin kapatılma kararı üzerine şunlar ifade edildi: “Özel Hastaneler Yönetmeliği kapsamında fiziksel şartlarının uygun olmadığı yazılarak 09.04.2021 tarihinde faaliyetini askıya alma ve kapatılma yazısı gönderilmiştir. Bunu da Dernek yönetimi neden göstererek bir whatsapp mesajı ile çalışanları işten çıkartacağını bildirmiştir. Ancak biz çalışanlar olarak Mahkeme kararı ile 15 gün sürelik Yürütmeyi durdurma kararı almış bulunuyoruz”

Açıklamanın devamında,

“Hastanenin kapatılma nedeni Sağlık Bakanlığı tarafından binamızın fiziksel şartları gösterilmekte ve bu durum rutin denetimlerde tarafımıza iletilmekteydi.

Sağlık Bakanlığımız bizlere yardımcı olmak için Hastanemizin Tıp Merkezine dönüştürülme seçeneğini sunmuş ancak dernek yönetimi Tıp Merkezi konusunda ve hastanenin iyileştirilmesi ile ilgili olarak herhangi bir girişimde bulunmamış ve eksiklikler tamamlanmamıştır. Tam tersine bu süreçte bizzat kendileri Hastanenin kapatılmasını istemişlerdir.

Bu durumda açıkça gösteriyor ki Hastanenin sahibi olan Dernek yönetimi iyi niyetli değildir. Bura da çalışan 50 kişi işten çıkarılma ile baş başa kalmış ve koskoca 70 yıllık Hastane kapanacaktır. Eski dernek yönetimleri zamanında bizzat Sağlık Bakanlığı ile resmi protokoller yaparak yıllarca Bakanlıkla beraber omuz omuza çalışmış olan bu Verem Savaş ailesi son dönemlerdeki Ankara Verem Savaş Derneğindeki yöneticilerin rant hevesi yüzünden bu hallere düşmüştür.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!