HAK İŞ 1 Mayıs’ı Online ‘Kutlayacağını, Memur-Sen ise 1 Mayıs Kutlamayacağını Açıkladı!

Sınıf sendikacılığı çizgisinden zaten çok uzak olan, emekçiler tarafından 'sarı sendika' olarak tabir edilen sendikaların bazıları artık 1 Mayıs'ta göstermelik dahi olsa alana çıkmamak için her yolu deniyorlar.

featured

İSTANBUL – Hak-İş’e bağlı Öz İplik İş Sendikası, bu yıl Konfederasyonlarının 1 Mayıs’ı dijital ortamda kutlayacağını açıkladı. Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay imzasıyla yapılan açıklamada, “Konfederasyonumuz Hak-İş ve bağlı sendikalarla birlikte, 1 Mayıs’ı 81 ilde ve dijital ortamda kutlayacağız” dedi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü Konfederasyonumuz HAK-İŞ öncülüğünde 81 ilde ve dijital ortamda kutlayacağız denilen açıklamada, “Çalışma hayatındaki kıdem tazminatı, kayıt dışılık, ücretlerdeki vergi yükü, işyerinde cinsiyet eşitliği, mobbing, emeklilikte yaşa takılanlar, işsizlik sigortası fonu, asgari ücret, örgütlenmenin önündeki engeller, tekstil emekçilerinin üretim açısından vazgeçilmezliği, tekstil ve hazır giyim sektörü için devletimizden ek gayret gibi konularda taleplerimiz bakidir. İnsana ve emeğe değer verilmeyen yerde mutlu ve huzurlu çalışılmayacağını da yaşanmayacağını biliyoruz. Öz İplik İş Sendikası adına tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyorum” ifadeleri yer aldı.

MEMUR-SEN BAYRAM GEREKÇESİYLE 1 MAYIS KUTLAMIYOR!

İktidara yakınlığıyla bilinen Memur-Sen Konfederasyonu, 1 Mayıs’ın Ramazan Bayramı arifesine denk gelmesini öne sürerek bu yıl 1 Mayıs programı olmadığını duyurdu. Türk-İş Konfederasyonu da bayram gerekçesiyle Ankara’da işçileri 1 Mayıs’a çağırmamıştı.

Memur-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her yıl Anadolu’nun farklı şehirlerinde ve meydanlarında coşkuyla kutladığımız 1 Mayıs, bu yıl Ramazan Bayramı arifesine denk geldi. Bereketi ve huzuru paylaştığımız, iftar sofralarında birlikteliklerimizi çoğalttığımız günlerden sonra kavuştuğumuz Ramazan Bayramı nedeniyle bu yıl alanlarda olamıyoruz. Memur-Sen Konfederasyonu olarak yazılı bir açıklama ile bu günü anmak ve emekçilerin sesini sizler aracılığıyla duyurmak istiyoruz. Emeğin değerini korumak, dayanışmanın gücünü artırmak, ekmeğimizi çoğaltmak ve hakça paylaşmak için kurucumuz Mehmet Akif İNAN’ın önderliğinde başlayan ‘soylu mücadelemizi’ yeni ufuklara taşıyan Memur-Sen’li dava arkadaşlarımızın, kamu görevlilerimizin, işçilerimizin, işsizlerimizin ve tüm emeklilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!