Direnişçi İşçilerin 1 Mayıs Mesajı: Korkun Yine Geleceğiz!

Hakları için başlattıkları direnişleri sürdüren işçiler 'korkun, yine geleceğiz' diyerek 1 Mayıs'a katılım çağrısı yaptı.

Ez-zSAOX0AUR2ur
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Zamlara, işsizliğe, salgına rağmen çalıştırılmaya, patronların Kod 29 zulmüne, ücretsiz izin adı altında sefalet ücretine mahkûm edilmeye karşı işçilerin birlik ve mücadelelerini haykıracağı 1 Mayıs’a günler kala direnişçi işçilerden çağrı geldi. Korona salgınında ‘Çarklar dönsün, üretim sürsün’ diyen sermaye devleti, 1 Mayıs’ı engellemek için koronavirüs bahanesiyle 17 Mayıs’a kadar ‘yasak’ ilan etse de işçi ve emekçiler birlik ve dayanışma gününde alanlara çıkmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

‘KORKUN YİNE GELECEĞİZ’

Antep’te Güven Boya ve Yasin Kaplan Halı fabrikaları işçilerinin ayları bulan direnişi, ‘Korkun yine geleceğiz’ diyerek yılmayan Migros Depo işçileri, defalarca gözaltına alınan SML Etiket işçileri ve birçok engele rağmen direnmekten vazgeçmeyen Sinbo işçileri de 1 Mayıs’ı dört gözle bekleyen emekçilerden. 1 Mayıs’a günler kala, direnişteki işçilerden 1 Mayıs’a ilişkin mesajlar verdi.

‘YASAKLARI TANIMIYORUZ, 1 MAYIS’A HAZIRLANIYORUZ’

Avcılar’da bulunan Sinbo fabrikasında kötü çalışma koşullarına karşı sendikaya üye oldukları için Kod 29 ile işten çıkarılan işçiler günlerdir direnişte. Birçok kez gözaltına alınan işçiler yine de alanda olmaya devam etti. Sinbo direnişçisi Dilbent Türker 1 Mayıs’a giderken şunları söyledi: “1 Mayıs’a giderken direnişimiz ve 1 Mayıs çalışmamız keyfi yasaklar doğrultusunda engellenmeye çalışılsa da bu yasakları tanımıyor 1 Mayıs’a adım adım kararlılıkla gidiyoruz.

Tüm çalışanlara ücretli izin verirsin!

Kod 29 kaldırılsın!

Mücadelemiz meşrudur!”

‘AYAĞA KALKMA ZAMANI’

DGD-SEN’e üye oldukları gerekçesiyle ücretsiz izne çıkarılan daha sonra da Kod 29 gerekçe gösterilerek işten atılan Migros Depo işçilerinin direnişi 4. aya girmek üzere. TÜSİAD Başkanı da olan patron Tuncay Özilhan’ın villasının önünde eylem yapmasınlar diye Kaymakamlık tarafından eylem yasağı çıkarılan depo işçileri onlarca kez gözaltına alındı ama yılmadı. Migros Depo işçileri direnişçilerinin 1 Mayıs mesajı: “Kapitalist düzenin ve sermaye hegemonyasının işçiler üzerindeki zulmüne çekiç gibi inen bağımsız sendikalar, bir yanıyla sistemin kendisi ile savaş verirken bir yandan da yine politikleşmiş sarı Sendikalarla savaş veriyor. Sendikamız DGD-SEN ile günlerdir Ücretsiz İzin ve Kod 29’a karşı direniyoruz! Bu vesile ile yaklaşan 1 Mayıs’ı da selamlıyoruz.

Tüm İşçiler Ayağa Kalkın! İnsanların intihar ettiği, umutlarının yarınların çalındığı yok sayıldığı ve açıkla terbiye edilmeye çalışıldığı namussuz bir çağ bu! Ayağa kalkın! Saltanat süren şekil olmuş bir avuç sermaye patronundan hesap sorma vaktidir artık!

Yaşasın İşçilerin Birliği…

1 Mayıs’ta Alanlar Bizimdir!”

‘HAKSIZLIKLARA KARŞI ALANLARDA OLMALIYIZ’

DEV-TEKSTİL’e üye oldukları için Haramidere’de bulunan SML Etiket fabrikasında çalışan Derya Sırbudak ve Seçil Arı da 28 Ocak’ta işten çıkarıldıkları için direnişte olan iki kadın. SML Etiket işçileri direnişçileri adına Seçil Arı’nın mesajı: “Bugün iktidar tarafından çıkartılan yasaklarla işçi ve emekçilerin hakları alınmaya çalışılmakta. Bugün pandemi koşullarında işçileri ölümle burun buruna çalışırken keyfi yasaklar, keyfi kısıtlamalar getiriliyor. Bugün eylemlerimiz ve direnişlerimiz yasaklanıyor. İşte bütün bunlara karşı bizler 1 Mayıslarda alanlarda olmalıyız, sokakta olmalıyız ve mücadele etmeliyiz.”

‘İSTEDİKLERİ KADAR YASAKLASINLAR’

Antep’te yine Güven Boya fabrikasında da 4 işçi Kod 29 gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası üyesi işçiler, aylardır fabrika önünde eylemlerini sürdürüyor. Güven Boya işçileri direnişçisi Ahmet Ünal 1 Mayıs mesajlarını şöyle verdi: “Kod 29 ücretsiz izinler sendika düşmanlığı son bulsun, 1 Mayıs’a güçle katılalım 1 Mayıs eşitlik, barış adalet için 1 Mayıs’a katılalım pandemi döneminde en çok bizlerin öldüğü, bizlerin ailemize bulaştırdığımız en çok bizim sıkıntı çektiğimiz bu gibi sorunları gündeme getirmek için 1 Mayıs’a güçlü katılalım. AKP lebalep salonları doldururken salgın diye bir şey yoktu da 1 Mayıs’ta mı var? 1 Mayıs geldi mi salgın çoğaldı, istediği kadar yasaklasınlar biz bu yasağı tanımıyoruz. Her ne pahasına olursa olsun Lebalep o meydanları dolduracağız.”

FIRSATÇILARA KARŞI ALANLARA

Kod 29 ile işe son veren firmalardan biri de Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Yasin Kaplan Halı fabrikası. DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası üyesi 10 işçi yaklaşık 3 aydır direnişte. Yasin Kaplan Halı fabrikası direnişçileri adına Mehmet Oğuz, 1 Mayıs mesajlarını şöyle verdi: “Haksız yere Kod 29 ile işten atıldım. Bu pandemi döneminde güya işçi çıkarmak yasak ama bunu işveren için bir fırsata dönüştü hak arayan sendikal hakkını kullanan her işçi kendisini Kod 29 ile kapıda buluyor. Yani kısacası şu: İşveren, işçi çıkarma yasak ama ben şuna önce bir ahlaksız diyeyim öyle işten atayım özgürlüğüne dönüşmüştür. Bu şartlar altında gittiğimiz 1 Mayıs işçinin bayramı, sesini duyurma günüdür ama tam aksine işçi haricinde herkesin bayramı o gün özellikle bütün işçilere mesai yaptırıyorlar. Biz de diyoruz ki 1 Mayıs engellenemez, madem salgın var madem risk var o zaman önce işçi servislerine baksınlar, işe girişte üst baş arama var hani temas yok, sosyal mesafe yok yüzlerce kişi yan yana çalışıyor bu da risk değil mi. 1 Mayıs işçi günüdür birlik, beraberlik, dayanışma günüdür hep birlikte 1 Mayıs’a.”

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!