İSTANBUL – Sermaye devletinin haklı ve meşru protesto gerçekleştiren öğrencilere karşı zorbacı saldırganlığı, mahkeme yolunda da devam ederken bazı öğrenciler tutuklamaya sevk edildi.

Avukat Engin Kara “Müvekkilimi aracın kapısından aşağıya atmışlar. Kafasını kapıya çarpmış, elleri kelepçeli olduğu için yere düşmüş” dedi.

AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden toplamda en az 36 öğrenci gözaltına alınmıştı.

İlgili Haber:  16 Üniversiteye Yeni Rektör Atandı

Salı günü ev baskınlarıyla gözaltına alınan 17 öğrenci bugün Çağlayan’daki adliyeye sevk edildi. Öğrencilerin Savcılıktaki ifade işlemleri başladı.

Öğrencilerin doktor kontrolüne götürülürken yeniden darpedilmiş ve ters kelepçe uygulamasına maruz kaldığı, gördükleri tüm işkenceleri tek tek anlattığı ve ifadelerinde eylemlerinin meşruluğunu savundukları öğrenildi.

Azad Aksoy ve Harun Reşit tutuklamaya sevk edilirken Burak Çetiner serbest bırakıldı, diğer tüm öğrenciler adli kontrol istemiyle hakimliğe sevk edildi.

İlgili Haber:  Üniversitelerin Açılışı Ekim Ayına Ertelendi

Dün gözaltına alınan öğrencilerin ifadeleri tamamlandığı, bugün gözaltına alınanların ise emniyet ifadeleri alındığı öğrenildi.

TERS KELEPÇE VE DARP

Müvekkili Emrecan Konyalı’nın araçtan itildiğini belirten avukat Engin Kara, “Hastaneye girerlerken ters kelepçeye itiraz ettikleri için öğrencileri darp etmişler. Müvekkilimi aracın kapısından aşağıya atmışlar. Kafasını kapıya çarpmış, elleri kelepçeli olduğu için yere düşmüş. Aşağı yukarı bütün öğrenciler aynı sırada darp edilmiş” dedi.