34 İşçi Örgütünden 24 Ekim Mitingine Çağrı

İşçi örgütleri, yaptıkları açıklama ile tüm işçi ve emekçileri 24 Ekim’de Kartal Meydan’da yapacakları mitinge davet etti.

featured

İSTANBUL – İstanbul’da direnişteki 34 işçi örgütü, Mecidiyeköy’de bulunan Cevahir AVM önünde yaptıkları açıklama ile 24 Ekim’de saat 15.00’da Kartal Meydan’da yapacakları miting öncesinde açıklama yaptı.

Çok sayıda işçi örgütü yönetici ve temsilcisinin katıldığı açıklamada, “Emeğimiz ve özgürlüğümüz için “Direne direne kazanacağız”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” ve “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları atıldı.

İŞÇİLERE KOD-29 SALDIRISI

İşçi örgütleri adında açıklama yapan Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi ve Sinbo direnişçisi Dilbent Türker, milyonlarca işçi ve emekçinin pandemi sürecinde giderek daha da yoksullaştığını ifade ederek, bu dönemde AKP ve MHP iktidarının sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda hareket ettiğini belirtti. Pandemi sürecinde milyonlarca işçinin ücretsiz izne çıkarıldığını ya da Kod-29 ile işten atıldığını ifade eden Türker, “Pandemi sürecinde Kod-29’la işten atılanların oranı yüzde 70 arttı. 15 Temmuz sonrasında nasıl ki yüz binlerce kamu emekçisi haksız ve hukuksuz bir şekilde KHK’larla işten atılıp, fişlenip tüm hakları elinden alındıysa, Kod-29 saldırısıyla da aynısı işçi ve emekçiye yapıldı” dedi.

PANDEMİNİN FATURASINI KADINLAR ÖDEDİ

Pandeminin en ağır faturasının kadın işçi ve emekçilere kesildiği kaydeden Türker, “Pandemi sürecinde ev içi yükleri artan kadınlar, işyerlerinde de en fazla hak gaspına uğrayan kesim oldu. İlk olarak kapının önüne yine kadın işçiler konuldu. Diğer yandan işyerlerinde kadın işçilere yönelik taciz, mobbing, şiddet gibi olaylar da pandemi sürecinde arttı. Kadınlar bu tarz uygulamalarla yıldırılmaya ve ağır çalışma koşullarını kabul etmeye zorlandı” ifadelerini kullandı.

MİTİNGE DAVET

Türker, “Emeğimiz, ekmeğimiz, özgürlüğümüz, geleceğimiz için 24 Ekim Pazar günü saat 15.00’da Kartal Meydanı’ndayız” diyerek, tüm işçi ve emekçileri mitinge katılmaya davet etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!