Rusya’dan BM Üyesi Ülkelere Çağrı: Gazze’de Ateşkes Kararınızı Uygulayın

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Gazze'de acilen ateşkes talep eden kararının tüm BM üyesi ülkelerce uygulanması gerektiğini söyledi.

featured

Zaharova, başkent Moskova’da düzenlediği haftalık basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

BMGK’nin Gazze’de acilen ateşkes talep eden kararını 25 Mart’ta kabul etmesi ve İsrail’in bu karara uymaması ile ilgili AA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Zaharova, şunları kaydetti:

“BM Tüzüğünün 25. maddesine göre, BM’ye üye devletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarına uymayı ve kararlarını uygulamayı kabul ediyor. Güvenlik Konseyinin kararlarının tüm BM ülkelerince uygulanması zorunlu. Buna göre BMGK gerektiğinde kararlara uyulmamasını değerlendirme yetkisine sahiptir. Bu, 25 Mart’ta onaylanan ve Gazze’de acilen ateşkes talep eden 2728 sayılı karar için geçerlidir. Rusya, söz konusu kararın acilen uygulanmasından yana.”

ABD’nin, bu kararın bazı hükümlerine karşı çıktığına dikkati çeken Zaharova, bu pozisyonun “yıkıcı” olduğunu vurguladı.

Zaharova, Fransa’nın Ukrayna’ya asker gönderme yönündeki açıklamalarıyla ilgili soru üzerine “Bu saldırgan açıklamaları dikkate aldık. Durumun her türlü gelişimine hazırız.” dedi.

Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların uygulanmasını da değerlendiren Zaharova, “Yaptırımlar, bölgeyi daha güvenli hale getirmiyor.” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!