Emekli Maaşlarına Zam Yok: Enflasyonu Düşüreceklermiş

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, 'Bu konuda tavrımız palyatif tedbirlerle günü kurtarmak yerine enflasyonu düşürerek kalıcı refah artışını sağlamaktır' dedi. Böylece emeklilerin maruz kaldığı sorunu yakın vadede çözmek gibi bir dertlerinin olmadığını da itiraf etmiş oldu.

featured

ANKARA – AKP Şefi/Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı 16 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti. Yaklaşık üç saat sonra Erdoğan açıklama yaptı.

31 Mart seçimlerinde halkın kendilerinden pratik özeleştiri beklediğini gösterdiğini söyleyen Erdoğan, kazananın sandık olduğunu belirtti. İradelerinin gasp edilmesine karşı günlerce direnen ve kazanan Van halkıyla dayanışma içinde olanları hedef alan Erdoğan, Van’la dayanışanların Beşiktaş’ta yaşanan işçi katliamına sessiz kaldığını iddia etti.

Ekonomide yol haritasına sıkı sıkı bağlı olduklarını belirten Erdoğan, satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük 11. ekonomisi olduklarını öne sürdü. 2024’ün ilk çeyreğinde ihracatın büyüdüğünü, ocak ve mart arasındaki ihracatın son üç yılın en büyük ihracat değeri olduğunu belirten Erdoğan, ithalatta ise ağustos ayından bu yana aylık azalış trendinin devam ettiğini söyledi. Erdoğan, özellikle istihdam piyasasının güçlü bir ivme gösterdiğini belirterek, “Dün açıklanan şubat ayı rakamlarına göre istihdam mevsim etkilerinden arındırıldığında yıllık bazda 1 milyon 156 bin artışla 32,4 milyona ulaştı. İşsizlik oranı ise yüzde 8,7 olarak gerçekleşti” dedi.

Ancak Erdoğan, Türkiye’nin enflasyon baskısı altında olduğunu söyleyerek faturanın emeklilere kesileceğini de açıkladı. Erdoğan, “Emeklilerimiz başta olmak üzere enflasyonun ücretli kesimde yol açtığı sıkıntıları yakinen biliyoruz. Bu konuda tavrımız palyatif tedbirlerle günü kurtarmak yerine enflasyonu düşürerek kalıcı refah artışını sağlamaktır. Kendimiz bedel ödesek dahi ülkemize, milletimize ve gelecek nesillere bedel ödetecek her türlü popülist adımdan uzak durduk, duracağız. Abuksabuk vaatlerin adeta havada uçuştuğu 31 Mart seçim sürecinde maruz kaldığımız onca baskıya rağmen seçim ekonomisi uygulamayarak milletimize karşı sorumluluğumuzu yerine getirdik. Bu kararlı duruşumuzun Türkiye ve Türk ekonomisi için ne kadar kıymetli olduğunu inşallah zamanla hep birlikte daha da iyi göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllık enflasyonun senenin ikinci yarısından itibaren piyasa beklentileriyle de uyumlu bir şekilde düşüşe geçmesini beklediklerini belirtti. Uygulanan politikaların etkisiyle cari açıkta daralmanın başladığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti: “Ocak ayında yıllık cari açık geçen seneye kıyasla 15 milyar dolar azalarak 37,5 milyar dolara geriledi. Altın ve enerji hariç tutulduğunda 34,6 milyar dolarlık cari fazla gerçekleşti. Olağanüstü bir durum olmaması halinde sene sonunda cari açığın milli gelire oranla yüzde 2,5 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. Kendi enerji kaynaklarımızı devreye aldıkça inşallah bu oranlar daha da iyileşecek. Gabar petrolü ve Karadeniz doğal gazı keşiflerimizle uzun yıllar sonra bu sektörde ilk defa özgüven kazandık. Bayramın ikinci günü Gabar’daki petrol üretiminde günlük 40 bin varilin üzerine çıkmayı başardık. 2024 sonu hedefimiz günlük 100 bin varile ulaşmak. Bunun için de gece gündüz demeden çalışıyoruz. Van ve Hakkari’deki yeni kuyularımızda yapacağımız keşiflerle üretim rakamlarını çok daha yukarılara taşıyacağız. Yeni dönemde Orta Vadeli Programımızı güçlendirecek adımlar atacağız. Ekonomi ekibimiz bununla ilgili hazırlıklarını yaptı. İnşallah çok yakında bunları kamuoyuyla paylaşacağız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!